Święto Soli 2019

(82)' sól, fot. P. Chwalba
(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Wieliczka, 24-05-2019

     Muzealna impreza plenerowa "Święto Soli" będzie miała miejsce w niedzielę, 9 czerwca godz. 10.00-18.00, na dziedzińcach Zamku Żupnego i w Ogrodzie Żupnym w Wieliczce. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Sól w kuchni". Impreza organizowana jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka po raz siedemnasty. Gościem specjalnym będzie Słowackie Muzeum Techniki Oddział Soliwar w Preszowie.

     Wydarzenie "Święto Soli" przywołuje pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce. W temat tegorocznej imprezy wpisuje się kuchnia żupna, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 r. a do dziś można oglądać fragmenty jej murów. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa stołówka, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy.

     Specjałów, nie tylko z dawnej kuchni, będzie można zakosztować np. w Karczmie u Żupnika. Tradycyjnie też będą miały miejsce pokazy rzemiosł, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

(91)' warsztat kowala, fot. A. Grzybowski
(fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
     Dla dzieci będą przygotowane dwie Solne Strefy Edukacyjne - na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach "Zdrowa kuchnia z solą".

     Sól w kuchni podawana jest w solniczce. Będąc w Zamku Żupnym koniecznie trzeba zobaczyć nową, wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie. Najnowszym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z XVII w. oczywiście z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

    Ponadto w programie imprezy: koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka" i zespołu Słowiany oraz magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika, efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy i Zabawa loteryjna "kosz z solą".
red.   

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 (fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Partnerzy: MiGm Wieliczka, Kopalnia Soli "Wieliczka", Ćmielów i Chodzież, Kryniczanka.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2019/05/20190524wieli_soli/art.php