Masz jednoosobową działalność i ciągle czekasz na przelewy od kontrahentów? Zobacz, jak sobie z tym radzić?

(fot. nadesłane)

16-05-2019

     Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy, albo działających w formule mikroprzedsiębiorstwa zastanawia się, czy wymóg długich terminów płatności na fakturze to tylko ich problem, czy raczej standard dotykający również innych. Pewnie wielu z nich zastanawiało się także, jak można wybrnąć z problemu braku środków, wynikającego z pieniędzy zamrożonych w FV.

- Firmę prowadzę od trzech lat. I od samego początku mimo, że mam kilku liczących się klientów mogę potwierdzić jeden fakt. Duże firmy i korporacje realizują płatności najczęściej ostatniego dnia lub kilka dni po terminie - zwraca uwagę Piotr, który zarządza małą agencją marketingową w Małopolsce - Wiele razy było tak, że na swoje pieniądze za wykonany projekt musiałem czekać nawet 60 dni.

     Czy duży może więcej? Czy warto godzić się na takie warunki współpracy? Często firmy realizujące zlecenia dla dużych graczy wolą cierpliwie czekać na swoje pieniądze niż rezygnować ze współpracy. Dla korporacji, które mają ustalone procedury, takie warunki to zazwyczaj standard nie podlegający negocjacjom, a w grę wchodzą przecież często dość duże pieniądze.

- Wielokrotnie spotykamy się z właścicielami firm, którzy przez wiele lat funkcjonują na zasadzie od przelewu do przelewu. Czekaja na płatności od kontrahentów, co chwilę sprawdzają stan na swoim koncie i liczą na łut szczęścia, że może jutro wpłynie przelew od zleceniodawcy - mówi Joanna Gasek, ekspert ds. faktoringu z Idea Money. - Wychodzimy naprzeciw biernemu oczekiwaniu na środki finansowe. Faktoring to zamiana faktur na pieniądze. Wystawiasz fakturę, wysyłasz do firmy faktoringowej i pieniądze masz nawet tego samego dnia! Dzięki temu przedsiębiorca może rozwijać swoją firmę, prowadzić inwestycje, realizować zlecenia, na czas regulować zobowiązania wobec swoich dostawców.      Pamiętajmy, że problem zamrożonych płatności nie dotyczy tylko środków na rozwój firmy. Dla przedsiębiorcy, który współpracuje z kilkoma takimi kontrahentami, oczekiwanie na przelew oznacza poważne kłopoty. Urząd Skarbowy nie przesunie przecież terminu zapłaty podatku VAT. Wówczas przedsiębiorca zaczyna panicznie szukać pieniędzy na uregulowanie zobowiązań wobec ZUS i US. - Trudno mówić o stabilnym prowadzeniu biznesu, gdy na każdym kroku trzeba zastanawiać się, jak firma poradzi sobie w kolejnym miesiącu. Dlatego wybierając faktoring przedsiębiorca nie tylko ma dostęp do dodatkowych środków finansowych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo prowadzenia swojej firmy. - podkreśla Joanna Gasek.

     Niestety przepisy prawa nie ułatwiają przedsiębiorcom funkcjonowania na rynku. Właściciel firmy płaci podatek VAT od pieniędzy, których jeszcze nie ma na koncie. Jeżeli to są niewielkie kwoty taka sytuacja nie niesie za sobą wielu ryzyk. Jednak w przypadku dużych kwot wpływa oczywiście na płynność finansową. W najgorszym wypadku oznacza koniec biznesu! - Klientom korzystającym z naszych usług pieniądze za wystawioną fakturę wypłacamy jak najszybciej jest to możliwe. Można ją przesłać do nas za pomocą zdjęcia czy skanu faktury. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną w swoim telefonie. Korzystanie z faktoringu jest dzięki temu bardzo proste. - mówi Joanna Gasek.

     Oczywiście można szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Dlaczego tak się dzieje, że również międzynarodowe korporacje z dużo dowolnością podchodzą do terminów płatności na fakturach? Ale można również poszukać rozwiązań dostępnych dla małych firm, która pozwalają chronić sytuację finansową firm przez zagrożeniami wynikającymi z zatorów płatniczych. - Finansując faktury o wartości od 100 złotych, dajemy firmom z sektora mikro-, małych i średnich firm doskonałe narzędzie do kontrolowania ich bieżącej sytuacji finansowej i utrzymywania płynności - podkreśla Gasek.

Chcesz wiedzieć jak zarządzać finansami swojej firmy? Wejdź na stronę ideamoney.pl lub umów się na spotkanie z Rafałem Zębalą, ekspertem ds. faktoringu z Idea Money, tel. 503 316 738, mail rafal.zebala@ideamoney.pl.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2019/05/20190516lh_faktoring/art.php