"Póki nie jest za późno" - ciekawy projekt historyczny

(fot. zbiory IKP)

Koniusza, 15-03-2019

     Julia Kubala jest uczennicą klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Koniuszy. Interesuje się historią, w związku z tym po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim konkursie historycznym "Póki nie jest za późno", organizowanym przez Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. W pierwszej edycji tego konkursu Julia zajęła 3 miejsce.

     Tegoroczny projekt, który opracowała dotyczy jej krewnego, kaprala Jana Oraczewskiego, bohatera wojny obronnej z 1939 r. Urodził się on 20 czerwca 1909 r. w Gniazdowicach. Odbył służbę wojskową w Korpusie Ochrony Pogranicza. W sierpniu 1939 roku został powołany do czynnej służby wojskowej, został członkiem zespołu ochraniającego pociąg pancerny nr 51, zwany "Pierwszym Marszałkiem".

(fot. zbiory IKP)
     Podczas bitwy w rejonie miejscowości Wysoka koło Jordanowa, która miała miejsce w dniach 1-3 września 1939 r. bohatersko bronił powierzonego mu mienia. Zginął 2 września w trakcie wymiany ognia z Niemcami. Był on człowiekiem, który poświęcił swe życie dla ratowania ojczyzny. Będąc młodym mężczyzną, który wkracza w dorosłe życie, zakłada rodzinę, wziął udział w kampanii wrześniowej. Podczas bohaterskiej obrony pociągu pancernego, który został mu powierzony, ginie od kul niemieckiego najeźdźcy.

     Julia w swoim projekcie opisuje historię jego krótkiego życia, stara się podtrzymać pamięć o bohaterach naszego kraju, którzy są nieco zapomniani, a których ofiara życia była tak ważna i odegrała tak doniosłą rolę.

(fot. zbiory IKP)
     Zadaniem młodego pokolenia jest krzewienie wiedzy o postaciach, o których nie przeczytamy w podręcznikach szkolnych, a ich znaczenie jest tak ogromne dla historii naszej ojczyzny. Kapral Jan Oraczewski to właśnie jeden z takich cichych bohaterów II wojny światowej, któremu należy oddać cześć.

     Julia poprzez udział w konkursie pragnie rozpowszechnić wiedzę o swym krewnym, chce, aby jego historię poznała szersza grupa odbiorców. W ramach opracowania projektu Julia odwiedziła miejsce bitwy pod Wysoką, spotkała się z bliskimi kaprala Oraczewskiego, a także przeprowadziła wywiad z burmistrzem Miasta i Gminy Proszowice - Grzegorzem Cichym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie pracy konkursowej za wsparcie merytoryczne i wszelką pomoc. Julii gratulujemy wiedzy i determinacji w czasie pracy nad projektem. Życzymy powodzenia!

red.   

(fot. zbiory IKP)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2019/03/20190315oraczewski/art.php