"Polska zobacz więcej" - weekend za pół ceny w Zamku Żupnym

Zamek Żupny w Wieliczce, na pierwszym planie fragmenty murów kuchni żupnej
(fot. P. Chwalba / muzeum.wieliczka.pl)
serwis przyprawowy, Höchst, ok. 1760 r.
(fot. Christian Mitko / muzeum.wieliczka.pl)

Wieliczka, 7-03-2019

     Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zwiedzania Zamku Żupnego w Wieliczce w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" w dniach 15-17 marca.

     W Zamku Żupnym jest obecnie dostępna wystawa "Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich" prezentująca obiekty z pierwszoplanowej dla polskiej historii i kultury kolekcji. Wystawa przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach. Przenosi w epokę, gdy drogie łyżki były przynoszone osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów tzw. roztruchanów lub nautilusów. Jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami, a napoje czerpano z takich samych dekoracyjnych kubków, drogocennych kufli i nietypowych czarek. Pamiątki po monarchach (złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy) i znanych dostojnikach sąsiadują z wytwornymi serwisami z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanymi przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości. Prezentowane tu obiekty to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych.

     Wizerunek dawnych polskich uczt dworskich dopełniają różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego (m.in. kabinet z ok. 1600 r., zegar kaflowy z XVIII w.) wraz z oryginalnymi opisami przyjęć i widokami rezydencji.

piękno stołu
(fot. A. Grzybowski / muzeum.wieliczka.pl)

piękno stołu
(fot. A. Grzybowski / muzeum.wieliczka.pl)
     Zamek Żupny w Wieliczce jest obiektem wyjątkowym. Został wzniesiony jako siedziba solnego przedsiębiorstwa pełniąc tę rolę od końca XIII wieku do 1945 roku. Obiekt został wpisany na listę UNESCO w 2013 roku. W Zamku udostępnione są wystawy stałe: archeologiczna - prehistoria i historia okolic Wieliczki z makietą przedstawiającą XVII wieczną Wieliczkę oraz prezentacje 3d kolejnych faz przebudowy zamku, Sala Gotycka z portretami żupników - zarządców przedsiębiorstwa oraz wystawa "Solniczki - małe arcydzieła sztuki". Niedawno udostępniona została nowa wystawa najcenniejszych solniczek jakie Muzeum ostatnio zakupiło. Wzbogacona o najwyższej, światowej klasy obiekty, kolekcja wielicka zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

     Na terenie dziedzińca Zamku Żupnego zobaczyć można: basztę z murów obronnych ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego (XIV w.), zachowane fragmenty murów pierwszej w Europie zakładowej stołówki - kuchni żupnej (XV w.), która wydawała darmowe posiłki pracownikom i przyjeżdżającym po sól furmanom.

Ceny biletów do Zamku Żupnego w dniach 15-17 marca 2019 roku są obniżone o 50% i wynoszą:

bilet normalny - 4,00 zł
bilet ulgowy - 2,00 zł, w tym dla dzieci od 7-16 lat - 1 zł
bilet rodzinny -7,00 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci)

     Akcja "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organizowana jest przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

red.   

Źródło: muzeum.wieliczka.pl

Sala Gotycka
(fot. A. Grzybowski / muzeum.wieliczka.pl)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2019/03/20190307wie_wiecej/art.php