Istota świętowania

(fot. pinterest.com)

Skalbmierz, 22-12-2018

     Przygotowując się do świat Bożego Narodzenia zacznijmy od uznania prawdziwego i jedynego ich powodu: przyjścia na świat Syna Bożego jako człowieka. Święta Bożego Narodzenia albo mają charakter religijny, albo nie ma świąt, jest tylko dekoracja bogata i piękna, lecz jednocześnie pusta i smutna. Autentyczna wiara domaga się wyznawania, manifestowania, a to wyraża się w obchodzeniu świąt.

     Święta chrześcijańskie są duchowym odnowieniem historii Jezusa Chrystusa w Jego wyznawcach. Świętowanie chrześcijańskie spełnia także funkcję katechetyczną. Wierni przypominają sobie i pogłębiają prawdy wiary oraz uczą nowe pokolenia korzystać z jej skarbca. Liturgia Kościoła daje możliwość prawdziwego uczestniczenia w tym wydarzeniu przez sakramenty święte. Święta gromadzą i jednoczą rodzinę, umacniają zdrowe więzi jej członków, pomagają nawiązać zerwane, są wspaniałą okazją do pokonywania uprzedzeń, do wzajemnego przebaczenia i podjęcia starań dla budowania lepszej, domowej wspólnoty. Dobrze przeżyte święta stają się doświadczeniem i bogactwem całej rodziny. Umacnianiu więzi służy także "świąteczna twórczość" rodziny, która pomoże wypracowywać i wzbogacać skarbiec własnych, domowych tradycji.

     Świętowanie Bożego Narodzenia jest poprzedzone Wigilią. W Polsce najważniejszym jej momentem jest uroczysta kolacja, wieczerza wigilijna, podczas której obok dzielenia się opłatkiem i spożywania tradycyjnych potraw obdarzamy się wzajemnie prezentami i śpiewamy kolędy. Rodzina zjednoczona przy wigilijnym stole jest pierwsza wspólnotą, która wspomina cud przyjścia na świat Syna Bożego i dzieli radość z jego bliskości. Naśladuje w ten sposób Świętą Rodzinę, która jako pierwsza cieszyła się uszczęśliwiającą obecnością Jezusa.

Niech świąteczny czas odnowi w naszych rodzinach naderwane więzi i będzie okazją do przekazywania tradycji i wiary kolejnemu pokoleniu. Dobrych Świąt!

Minuta z Bożym Słowem
IV Niedziela Adwentu "Spotkanie Elżbiety z Maryją"

(film: youtube.com)


ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/12/20181222istota/art.php