Fundamenty dobrego kontaktu z dzieckiem

(fot. PCPR Proszowice)
(fot. PCPR Proszowice)

Proszowice, 23-11-2018

     Z inicjatywy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach w dniu 19 listopada 2018 roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowano konferencję pod nazwą "Wysłuchaj, obserwuj, postaraj się zrozumieć - fundamenty dobrego kontaktu z dzieckiem".

    Konferencja zorganizowana została w ramach kampanii społecznej promującej prawidłowe metody wychowawcze oraz wzorce rodzicielskie na terenie Powiatu Proszowickiego. Wzięło w niej udział blisko 50 osób. Po powitaniu zebranych, jako pierwsza w części merytorycznej głos zabrała asp. sztab. Elżbieta Kowal z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, która mówiła temat "Współczesnych zagrożeń wśród dzieci i młodzieży - odpowiedzialność prawna nieletniego, procedury postępowania".

(fot. PCPR Proszowice)
- Rodzice muszą kontrolować, co ich dzieci przeglądają w sieci internetowej. Rodzic musi mieć czas, żeby rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń płynących z internetu. Wielu sprawców przestępstw nawiązuje silną więź emocjonalną z dzieckiem, zakazując dziecku mówienia o tej znajomości komukolwiek. Groźnym zjawiskiem jest rozwijająca się cyberprostytucja. W sieci znajdziemy instrukcje do samookaleczeń czy prób samobójczych. Jest wiele niebezpiecznych gier internetowych. Pamiętajcie, że najważniejsze jest, aby z dzieckiem rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać! Trzeba się interesować i kontrolować co dziecko robi w Internecie, bo konsekwencje braku zainteresowania mogą być bardzo bolesne - mówiła Elżbieta Kowal.

     O mechanizmach wspierających i hamujących rozwój dziecka w oparciu o systemowe rozumienie rodziny mówiła Agnieszka Kozik - Merino psycholog/psychoterapeuta z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Proszowicach. - Musimy zapewnić dziecku bezpieczeństwo psychiczne w domu. Dziecko musi być pewne, że ma wsparci w domu i szacunek dla siebie. Musimy umiejętnie wyznaczać granice dziecku. Musimy umiejętnie określić granicę prywatności dziecka, np. czy wolno nam czytać pamiętnik dziecka, czy nie - zwracała uwagę pani psycholog.

     Z żywym zainteresowaniem spotkał się wykład pn. "Dobry Start, to dobry dialog z dzieckiem - o zdolności rodzica/opiekuna do budowania dialogu" który wygłosiła Urszula Turyna psychoterapeuta dziecięcy w Ośrodku Psychoterapii Mały Książę w Krakowie. - Pracuję na co dzień z dziećmi, które sprawiają duże kłopoty wychowawcze. Przychodzi raz dziewczynka do mojego gabinetu, i zamiast powiedzieć "dzień dobry', to mówi do mnie kilka razy "mam Cię w du…e". Pamiętajmy, że aby zbudować dialog, najpierw musimy nauczyć się słuchać dziecka, aktywnie słuchać. Musimy stworzyć w domu bezpieczną przestrzeń, tak aby dom, stał się dla dziecka bezpiecznym miejsce do rozmów o trudnych sprawach. Nie rozmawiajmy od razu z dzieckiem o problemach zaraz po przyjściu ze szkoły. Daj my sobie czas, aby emocje opadły. Być może najlepszym będzie porozmawianie dopiero tuż przed snem. Pamiętajmy, najpierw aktywnie słuchamy, a potem dopiero dialog - tłumaczyła Urszula Turyna.

(fot. PCPR Proszowice)

     Konferencję podsumowała Zdzisława Stopińska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Marzena Leja - Kwiecień Dyrektor PCPR w Proszowicach.

- Wykłady pokazały nam, jak ważną rolę w życiu odgrywa rodzina. Jak ważne jest poczucie miłości i bezpieczeństwa w rodzinie. Nasze instytucje muszą prowadzić działania profilaktyczne wskazujące na bardzo ważną rolę rodziny w procesie wychowawczym młodego człowieka i później w życiu dorosłym - apelowała Marzena Leja - Kwiecień.

PCPR Proszowice   


Konferencję zorganizowały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach, Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach oraz Poradnia Psychologiczo - Pedagogiczna w Proszowicach.

Wzięli w niej udział: dyrektorzy szkół z terenu powiatu, pedagodzy szkolni, kierownicy i pracownicy GOPS, asystenci rodzin, rodzice i opiekunowie z rodzin zastępczych, policjanci, pracownicy PPP i PCPR.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/11/20181123pcpr_konferencja/art.php