Uśmiech drogą do sukcesu, ortodoncja - do uśmiechu

białe, równe zęby to szansa na sukces zawodowy i towarzyski (fot. nadesłane)

4-09-2018

     Nie jest łatwo powiedzieć, czemu bardziej służy ortodoncja: profilaktyce i leczeniu wad zgryzu czy kreowaniu pięknego uśmiechu, do którego same zabiegi stomatologiczne z wybielaniem zębów włącznie mogą dziś już nie wystarczać. Ważne jest jedno i drugie: problemy ze zgryzem mogą prowadzić do kłopotów ze spożywaniem pokarmów, do chorób układu pokarmowego, a także uszkodzeń zębów. Z kolei szeroki, pełny, perfekcyjny uśmiech jest dziś w wielu środowiskach elementem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu zawodowego lub towarzyskiego.

Prestiż dzięki uśmiechowi

     Dzieje się tak między innymi ze względu na ceny: piękne, równe, białe zęby to przecież nie zawsze naturalny element urody, lecz świadectwo dbałości, która kosztuje i to niemało. Uśmiech stał się elementem świadczącym o prestiżu. Ktoś, kogo nie stać na utrzymanie uzębienia w idealnym stanie, nie liczy się na salonach, nie bryluje w towarzystwie.

Czym skorupka gryzie za młodu...

     Żeby dorosłego człowieka kosztowało to wszystko mniej, troskę o zęby należy zaczynać jeszcze w wieku dziecięcym. Stomatolog i ortodonta mogą w porę zadbać o właściwe ukształtowanie się uzębienia i zgryzu, dzięki czemu później leczenie nie będzie już konieczne. W Szczecinie dobrym wyborem będzie Gabinet Orto Magic - http://www.orto-magic.eu/.

To nie takie straszne

     Niektórzy potencjalni pacjenci ortodontów obawiają się, że leczenie będzie związane z usunięciem jakichś zębów. To jednak zdarza się bardzo rzadko, bo współczesna ortodoncja zna wiele nowoczesnych metod leczenia, pozwalających zachować pełne uzębienie. Nic nie dzieje się zresztą wbrew woli pacjenta.

     Najpierw przeprowadzane jest badanie, obejmujące także zdjęcia RTG. Jego wynikiem jest ustalenie wspólnie z pacjentem planu leczenia. Dobry ortodonta jest w stanie leczyć bez ekstrakcji - ma do dyspozycji wystarczająco dużo metod i aparatów. Jedynie wtedy, gdy wady zgryzu są naprawdę poważne i mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, ekstrakcja może być nieunikniona.

     Niepotrzebne są też obawy o estetykę uśmiechu podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Dziś dostępne są aparaty zupełnie niewidoczne dla otoczenia, montowane na zębach od wewnętrznej strony. Są to tak zwane aparaty lingwalne, znane również z wygody możliwej dzięki płaskiemu profilowi zamków. Istnieją także przezroczyste nakładki na zęby, wykonywane indywidualnie na podstawie wycisku uzębienia. Można je bez trudu zdejmować i zakładać z powrotem, żeby bez problemów jeść albo myć zęby.

Leczą się nawet emeryci

     Co ciekawe, na leczenie ortodontyczne właściwie nigdy nie jest za późno. Wśród pacjentów zdarzają się nawet osoby po siedemdziesiątce - im także można pomóc. A leczenia ortodontycznego potrzebuje aż około 70% populacji. Dziś, choć leczone są przede wszystkim dzieci, ok. 25% pacjentów to dorośli.

     Podczas leczenia ortodontycznego, które może trwać nawet trzy lata, trzeba myć zęby częściej i dokładniej niż na co dzień. Rano, po śniadaniu, po powrocie ze szkoły lub pracy, po obiedzie i przed ułożeniem się do snu trzeba bardzo dokładnie wyczyścić zęby, a także dziąsła i język. To samo dotyczy ruchomych, a więc wyjmowanych aparatów ortodontycznych.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/09/20180904ea_usmiech/art.php