Radziemice wysoko w rankingu użłobkowienia, pozostali też nieźle

(fot. wspolnota.org.pl)

Proszowice, 3-08-2018

     Jeszcze kilka lat temu jednym z głównych zadań, jakie miały przed sobą polskie gminy było stworzenie placówek przedszkolnych, dla dzieci w wieku 3- 5/6 lat. Choć problem ten wciąż nie został rozwiązany, to nasz kraj wypada pod tym względem dużo lepiej, niż w momencie, gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Co jednak z dziećmi jeszcze młodszymi, w wieku od roku do 3 lat?

     Urlop macierzyński i tacierzyński, kiedyś się kończy, a nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na rzucenie pracy, bądź zatrudnienie opiekunki. Rozwiązaniem dla takich rodzin jest żłobek. Jednak, jak duży odsetek dzieci może zostać przyjęty do żłobka w konkretnej gminie i czy w ogóle gmina oferuje swoim mieszkańcom taką pomoc? Na te pytania odpowiada ranking użłobkowienia gmin, stworzony przez czasopismo "Wspólnota".

     To pierwszy taki ranking w naszym kraju. Zestawienie zostało opracowane przez Pawła Swianiewicza, profesora nauk ekonomicznych, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz przez Julię Łukomską, która jest adiunktem w tym zakładzie.

     Ranking oparty jest na wskaźniku dzieci do 3 roku życia objętych opieką żłobkową na terenie gminy, powiatu, bądź miasta, w porównaniu do całkowitej liczby dzieci, którym przysługuje opieka żłobkowa. Uwzględniono także dzieci uczęszczające do przedszkoli, które nie przekroczyły 3 roku życia. Raport uwzględnia wyniki za rok 2016. Ranking został podzielony na kilka kategorii: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka, oraz gminy wiejskie.

     Wśród miast wojewódzkich liderem jest Opole z wynikiem ponad 64%. 50% przekroczyły także: Zielona Góra, Rzeszów, Kraków i Wrocław. Wśród miast na prawach powiat najlepszy jest Koszalin - 61,73%. Wynik lepszy niż 50% uzyskały również: Świnoujście, Tarnów i Kalisz.

     W rankingu miast powiatowych zwyciężyła Limanowa, z wynikiem 58,379%. Wynik lepszy niż 50% uzyskało jeszcze 18 miast. Proszowice w tym zestawieniu zajęły miejsce 169 na 267, z wynikiem 31,1%. Dla porównania, sąsiednie powiaty, które uzyskały wynik lepszy to: Miechów (miejsce 83), Kazimierza Wielka (123), Bochnia (145). Wyprzedziliśmy jednak m.in. Pińczów, Brzesko i Jędrzejów.

     Wśród miasteczek najlepszy jest Józefów (woj. mazowieckie) z wynikiem przekraczającym 70%, co daje mu także miejsce pierwsze, wśród miast, bez podziału na kategorie. Nowe Brzesko z wynikiem 14,375% uplasowało się na miejscu 474. Nie najlepiej w tej kategorii wypadły także miasta dawnego powiatu proszowskiego: Słomniki (249 - 23,691%), Skalbmierz (454 - 15%), Działoszyce (550 - 10,092%). W zestawieniu znalazło się 589 miast.

     Ostatnia kategoria to gminy wiejskie. Najlepiej wypada tu gmina Michałowice z wynikiem ponad 75,5%. Bardzo dobry wynik w tej kategorii zanotowały Radziemice (25 - 46,154%). Koszyce zajęły pozycję 496, z wynikiem 21,127%. Koniusza jest 541 - 20,285%, a Pałecznica 660 z 18,803%. W zestawieniu znalazło się 1555 gmin, z czego 31 nie posiada ani żłobka, ani przedszkola.

     Zachęcam do sprawdzenia rankingu na stronie czasopisma "Wspólnota" i do porównania wyniku naszych gmin z wynikiem gmin dawnego powiatu proszowskiego. Od siebie dodam, że na tle sąsiadów nie wypadamy najgorzej, jednak czy naszym celem powinno być wyprzedzanie paru gmin z powiatu kazimierskiego, krakowskiego, czy raczej dobry wynik na tle całego kraju?

Mateusz Gajda   

(fot. wspolnota.org.pl)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/08/20180803uzlobkowanie/art.php