Koło zębate - wszystko, co warto wiedzieć

(fot. nadesłane)

2-08-2018

Koło zębate - co to jest?

     Koło zębate to jeden z podstawowych elementów przekładni zębatej, a także takich układów, jak sprzęgło, czy pompa zębata. Jak jest zbudowane koło tego typu - z zębatego wieńca, piasty i łącznika. Łącznik nie zawsze jest elementem tej części układu, zwłaszcza wtedy nie występuje, gdy koło ma małą liczbę zębów i niewielką średnicę. W takim przypadku wieniec zębaty pełni rolę piasty.

     Koło bez łącznika, o niedużej średnicy i z małą liczbą zębów nazywa się zębnikiem. Nacięcie w takim kole występuje bezpośrednio na wale i tworzy z nim spójną konstrukcję. Zębnik może być też osadzony na wale za pomocą połączenia wciskowego.

Czym cechują się przekładnie zębate?

     Przekładnia zębata nie mogłaby prawidłowo działać, gdyby nie obecność w jej konstrukcji kół zębatych. Jeśli chodzi o przekładnie, to są to te elementy układu, które stosuje się najczęściej.

     Niewątpliwym atutem takich przekładni jest to, że są one poręczne i o niewielkich rozmiarach. Zapewniają praktycznie stuprocentową sprawność mechanizmów, jednak tylko wtedy, gdy odpowiednio dobierzesz koła zębate. Dobór tych elementów najlepiej powierz fachowcowi, na przykład ze sklepu https://kolapasowe24.pl/. W tym serwisie znajdziesz szeroki wybór kół zębatych, dzięki czemu bez trudu uda ci się je dobrać do konkretnego zastosowania.

Jakie są rodzaje kół zębatych?

Jeśli chodzi o rodzaje tego typu kół, możesz wyróżnić:
  • koła zębate walcowe,
  • koła zębate stożkowe.
     Koła zębate walcowe możesz jeszcze podzielić na takie, które mają zęby proste, skośne, daszkowe lub łukowe. Warto również wspomnieć o tym, że tego typu koła mogą mieć zęby zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Jeśli by porównać koła o zębach prostych i skośnych z kołami o zębach daszkowych i łukowych, to zauważysz, że te pierwsze są cieńsze. Te dwa ostatnie rodzaje kół mają z kolei najgrubszą strukturę ze wszystkich rodzajów kół walcowych. Jeśli chodzi o zastosowanie tych konkretnych kół, to możesz z powodzeniem znaleźć je przede wszystkim w maszynach górniczych.

     Koła zębate stożkowe podobnie, jak walcowe, mogą mieć zęby od wewnątrz, bądź od strony zewnętrznej. Analogicznie jak w przypadku kół walcowych, możesz tutaj wyróżnić różne rodzaje kół ze względu na ułożenie zębów. Masz więc koła o zębach prostych, skośnych i łukowych. Nazwa kół stożkowych wzięła się stąd, że te elementy konstrukcji mają grubszą budowę w kształcie stożka.

Koła stożkowe możesz również wyszczególnić ze względu na zarys zębów. Są więc:
  • koła typu epicykloidalnego,
  • koła typu ewolwentowego.
     Te pierwsze znajdują zastosowanie w małych kołach zębatych, które możesz spotkać w konstrukcjach precyzyjnych mechanizmów. Można do nich zaliczyć na przykład mechanizmy zegarków naściennych i tych, które zakładasz na rękę. Natomiast koła ewolwentowe znajdziesz w konstrukcji przekładni zębatych, a więc w różnego rodzaju maszynach, czy obrabiarkach.

     Jeśli chodzi o zastosowanie kół zębatych, to są to elementy niezwykle uniwersalne, gdyż stanowią niezbędny element w różnych mechanizmach i w wielu dziedzinach. Są stosowane w samochodach, turbinach, czy w układach napędowych.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/08/20180802ea_zebate/art.php