Emerytura z Karty Nauczyciela - ostatni dzwonek

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 31-07-2018

     Emerytura z Karty Nauczyciela czy z powszechnego wieku emerytalnego. Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Dla jednego pedagoga wyższa okaże się emerytura nauczycielska, dla drugiego powszechna.

     Niektórzy pedagodzy muszą w sierpniu podjąć decyzję czy chcą przejść na emeryturę nauczycielską. Wniosek mogą złożyć do 31 sierpnia, po tym terminie utracą uprawnienia do tego przywileju.

     W ubiegłym roku powszechny wiek emerytalny został obniżony, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach zostawiono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 roku do 31 sierpnia 2018 roku. Ponadto do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym, a umowa musi zostać rozwiązana do końca sierpnia.

- Emeryturę z Karty Nauczyciela oblicza się według starych zasad. Inaczej liczy się emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Stąd też w wysokości emerytury może pojawić się różnica. Wątpliwości mogą rozwiać doradcy emerytalni w ZUS, jednak decyzję czy przejść na emeryturę czy kontynuować pracę zarobkową musi podjąć sam pedagog - mówi Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

red.   

Źródło: ZUS w Małopolsce

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/07/20180731zus_karta/art.php