Proszowice nie błyszczą

(fot. wspolnota.org.pl)

Proszowice, 24-07-2018

     W 14 tegorocznym numerze dwutygodnika "Wspólnota" został opublikowany kolejny ranking zamożności polskich samorządów. To najważniejszy, ze wszystkich rankingów, jakie publikuje na swoich łamach pismo. Rankingi dwutygodnika opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz dr Julitę Łukomską, przedstawicielkę Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej, tegoż uniwersytetu oparte są podstawie danych pochodzących z GUS. Ranking przygotowywany jest z uwzględnieniem wielu obiektywnych wskaźników.

     Ranking zamożności polskich samorządów rok rocznie obejmuje takie działy jak najbogatsze województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, inne miasta, oraz gminy wiejskie. Ranking "Najbogatsze samorządy, w 2017", który zajmuję się w tym artykule, nie przynosi wielkich zmian w ścisłej czołówce poszczególnych kategorii. Jednak w rankingu, w porównaniu do poprzedniego można znaleźć kilka spektakularnych awansów, oraz niestety spadków.

     Brak znacznych zmian w porównaniu do poprzednich edycji rankingu tłumaczy fakt, iż zmiany w polskich powiatach, czy gminach są powolne. Bardzo trudno zrobić ogromny skok w górę z roku na rok, więc takie spektakularne awanse, które szczegółowo wymienię, przy opisie każdej z kategorii to sporadyczne wyjątki. Jeśli zatem chcemy sprawdzić, czy nasze władze mądrze zarządzają budżetem, warto zrobić tak jak radzą dziennikarze magazynu "Wspólnota" i porównać np. tegoroczny ranking do tego za roku 2001, a nie za 2016.

     Zanim jednak przejdę do wymienienia najważniejszych informacji, jakie można znaleźć śledząc ranking, oraz miejsc naszych reprezentantów warto napisać kilka słów o metodzie przeprowadzania badań. Jest ona taka sama jak przed rokiem, pominięto wpływy z dotacji celowych, zwłaszcza z funduszy unijnych, gdyż mają one, co prawda bardzo silny, ale tylko chwilowy wpływ na sytuację gospodarczą samorządu. Wpływy skorygowano także, poprzez odjęcie tzw. janosikowego, czyli składek przekazywanych przez samorządy w związku z subwencją równoważącą. Do faktycznych dochodów samorządów gminnych dodano także skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych, aby na ranking wpływu nie miały decyzje odnoszące się do polityki fiskalnej, podejmowane w autonomicznych gminach. Skorygowane dochody podzielono, przez liczbę mieszkańców.

     Teraz warto przejść do krótkiego omówienia każdej kategorii. Jeśli chodzi o województwa, to liderem jest tu niezmiennie od 3 lat województwo mazowieckie. Małopolska uplasowała się na pozycji 11, co jest wynikiem wręcz fenomenalnym, gdyż w latach 2010-2016 plasowaliśmy się na ostatniej pozycji. W ubiegłym roku wyprzedziliśmy jednak województwa: śląskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i łódzkie. W rankingu miast wojewódzkim triumfuje niezmiennie od 2001 Warszawa, przed Opolem i Wrocławiem. Kraków drugi rok z rzędu 5. Na końcu Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski.

Wśród miast na prawach powiatu podobnie jak w zestawieniu miast wojewódzkich od 17 lat lider jest tylko jeden i jest nim Sopot. Dalej Płock i Świnoujście. Najwyżej z małopolskich miast Tarnów na 5. Stawkę zamykają miasta z województwa śląskiego np. Zabrze, Sosnowiec, oraz na ostatnim Świętochłowice.

Wśród powiatów na podium znajdują się powiaty człuchowski, przysuski, oraz przasnyski. Ten ostatni zaliczył jeden z największych awansów w porównaniu do 2016, gdyż wtedy znajdował się na 35. Powiat proszowicki 267 na 314. Czy jest to zły wynik? Pozostawiam to pytanie, bez odpowiedzi. Warto jednak wymienić miejsca naszych sąsiadów: powiat miechowski 68, a powiat kazimierski 48.

(fot. wspolnota.org.pl)
Najbogatszym miastem powiatowym w Polsce niezmiennie od 2001 są Polkowice, tuż za nimi plasuję się Piaseczno i Zakopane. Najwyższy awans w ciągu ostatniego roku zaliczył Pruszków z 27 na 5 lokatę. Proszowice 262 na 267 znajdujących się w rankingu miast. W porównaniu z rokiem 2016 spadek o 103 lokaty, nie wspominając, o 2015, kiedy to Proszowice były 80. Ostatnia, co wydaje się być zaskakujące patrząc na wysoką lokatę powiatu - Kazimierza Wielka.

(fot. wspolnota.org.pl)
Wśród gmin od 3 lat podium bez zmian stanowią gminy: Kleszczów, Rewal, Rząśnia. Najlepsza małopolska gmina to Wielka Wieś- miejsce 82. Najlepsza z powiatu proszowickiego Pałecznica 227, co w porównaniu do np. 2015 daje spadek o ponad 100 pozycji. Największy awans w porównaniu do 2016 zaliczyła gmina Nowa Słupia z woj. Świętokrzyskiego z 966 na 18. Największy spadek natomiast zaliczyła gmina Dobrzeń Wielki (woj. Opolskie) z miejsca 16 na… 1537. Ostatnie 1555 miejsce również dla reprezentanta województwa ze stolicą w Opolu, czyli Komprachcic.

Serdecznie zachęcam do przejrzenia rankingu na stronie internetowej magazynu "Wspólnota". Warto sprawdzić miejsca innych gmin naszego powiatu, oraz np. porównać wyniki naszych "reprezentantów" na tle pozostałych gmin Małopolski.

Mateusz Gajda   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/07/20180724raport/art.php