Dlaczego przemysł korzysta z lamp LED?

(fot. nadesłane)

15-05-2018

     Lampy LED w przemyśle, mimo stosunkowo wysokich nakładów, jakie trzeba ponieść na ich zakup, zdecydowanie wypierają klasyczne źródła światła. Jakie są tego powody i czy samo patrzenie na ceny pozwala ocenić sensowność takiej inwestycji?

Cena to nie wszystko

     Zaczynając od ostatniego pytania: choć w prostej ekonomii to cena jest wyznacznikiem opłacalności, nowoczesny przemysł nie skupia się jedynie na wąsko pojmowanej stopie zwrotu. Zmian oświetlenia można przynieść korzyści, które przekładają się na rentowność, ale nie można tego w łatwy sposób oszacować i właśnie te powody sprawiają, że mimo niekoniecznie najkorzystniejszych cen, lampy LED są pierwszym wyborem inwestorów, jak twierdzą między innymi autorzy wpisu pod adresem gomarplus.pl/sklep/c,16,lampy-przemyslowe-led.html.

Precyzyjne planowanie oświetlenia

     Diody LED i lampy ich używające pozwalają na niezwykle precyzyjne zaplanowanie oświetlenia. Na etapie produkcji lamp ustala się, jaka będzie jasność, temperatura barwowa, zasięg kątowy każdej lampy, a także jej wytrzymałość na przykład na wilgoć. Pozwala to w różnych miejscach używać lamp o odmiennej charakterystyce, co może być uzasadnione specyfiką procesu produkcyjnego. Możliwość przewidzenia w najdrobniejszych szczegółach tego, jak będzie funkcjonował układ oświetleniowy, pozwala przygotowywać lepsze projekty z mniejszą ilością zbędnych elementów a równie dużą skutecznością.

Niezmienność

     Ustalenie na przykład temperatury barwowej ma olbrzymi znaczenie dla komfortu pracy w obiekcie przemysłowym, a jest zupełnie niewykonalne przy klasycznych źródłach światła. Zwyczajne żarówki zawsze mają zmienną temperaturę i jasność, różnią się tylko tym, czy zmiany te są widoczne w krótkim czasie po włączeniu, czy też zachodzą w dłuższej perspektywie, zmieniając się całymi tygodniami. LED-y od początku, aż do końca swojego funkcjonowania świecą dokładnie takim samym światłem, co zwiększa komfort pracy, a przy okazji może zostać wykorzystane do optymalizacji procesu produkcji, jeśli jakość wyrobów na przykład jest kontrolowana wizualnie, co w oczywisty sposób wymaga określonych parametrów światła.

Wielozadaniowość

     Same LED-y zajmują zwykle bardzo niewielką część całej lampy. Sporo uwagi poświęca się więc obudowie - diody generalnie są dość wytrzymałe i odporne, natomiast obudowa może jeszcze zwiększać ich trwałość, chroniąc je przed wilgocią czy pyłem. W przypadku klasycznych źródeł światła o niższej efektywności, a więc większej produkcji ciepła, nie zawsze było to proste. Odprowadzenie ciepła z lamp LED jest nieco prostsze, więc konstrukcja lamp też może być mniej skomplikowana, a to otwiera drogą do tańszych, wydajniejszych i odporniejszych na uszkodzenia lamp praktycznie do każdej gałęzi przemysłu.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/05/20180515ea_ledy/art.php