Seniorzy z Donos wspominają przeszłość

burmistrz MiG Kazimierza Wielka wpisuje się do księgi pamiątkowej w otoczeniu gości (fot. nadesłane)

Donosy, 4-05-2018

     Liczymy, że udział w spotkaniu będzie dla Państwa wyjątkową okazją tak do powrotu w świat miniony, wspominany zawsze z wielkim sentymentem, jak też okazją do serdecznych rozmów wśród ludzi złączonych wspólnym losem, wyznaczonym przez miejsce i czas - napisali w zaproszeniu organizatorzy II spotkania Seniorów (60 plus), które odbyło się w dn. 29 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Donosach. Pod zaproszeniem podpisali się: Komitet Organizacyjny Obchodów 700-lecia wsi Donosy, Koło Gospodyń Wiejskich "Donoskie Gosposie" i Rada Sołecka. Zaproszenie przyjęli także Goście: Wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Kowalczyk, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch i jego zastępca Łukasz Maderak.

     Wszystkich zebranych (kilkadziesiąt osób) powitali: Anna Drabik - przewodnicząca Komitetu Org. Obchodów 700-lecia naszej wsi i Zbigniew Kołton, zastępca przewodniczącej. Zaznaczyli, że spotkanie odbywa się w przededniu świąt państwowych (Święta Pracy, Święta Flagi, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja) i w roku, w którym Donosy obchodzą jubileusz 7 wieków swojego istnienia. Przypomnieli, że jest to rok, kiedy w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania Niepodległości. W tym kontekście umieszczone zostały wszystkie punkty bogatego programu przygotowanego dla seniorów.

     W części oficjalnej spotkania przypomniane zostały przedsięwzięcia zrealizowane w ramach obchodów jubileuszu wsi oraz podkreślone zasługi władz samorządowych, których wsparcie wyraźnie odczuwają mieszkańcy Donos. Podziękowania usłyszeli burmistrz MiG Kazimierza Wielka, Adam Bodzioch i starosta powiatu kazimierskiego, Jan Nowak. Dzięki Starostwu świetlica zyskała ostatnio sprzęt nagłaśniający, a Gmina patronuje wszystkim pracom wokół świetlicy. A wykonano ich bardzo dużo: obszerne ogrodzone tarasy wyłożone kostką brukową, nowe schody, drewniana altanka, nowe - bardziej eksponowane - miejsce posadowienia starego kamienia upamiętniającego 1000-lecie Państwa Polskiego wraz z nowym, upamiętniającym obchody 7 wieków istnienia Donos i 100 - lecie Niepodległości Polski.

     Inwestycja finansowana jest ze środków pozyskanych z programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 63,63 procent kosztów inwestycji, pozostałe środki zabezpieczono w z budżetu gminy Kazimierza Wielka. Zwrócił na to uwagę w swoim wystąpieniu burmistrz, który docenia zaangażowanie mieszkańców Donos w życie społeczne swojego środowiska i uważa, że warto w tę wieś inwestować. Starosta z kolei gratulował donosianom twórczych pomysłów i z uznaniem wypowiadał się o ludziach z pasją, których w tej miejscowości nie brakuje. Tadeusz Kowalczyk, który po raz pierwszy gościł w Donosach, zwrócił uwagę na fakt zatarcia różnic pomiędzy wsią i miastem oraz deklarował pomoc ze strony władz Sejmiku Świętokrzyskiego dla inicjatyw społecznych w Donosach.

     W drugiej części spotkania zebrani usłyszeli kilka wierszy Z.Kulisia, mieszkańca Donos, który opisał figurę św. Jana, stojącą przy drodze od świetlicy, ułożył wierszem legendę o pochodzeniu nazwy wsi od rycerza imieniem Don, którego użądliły osy (stąd Don-osy) oraz w kilkunastu strofach zawarł refleksje na temat 700 lat dziejów wsi. Młodzież odczytała także fragmenty obszernej Wierszowanej historii Donos autorstwa Elżbiety Pachelskiej, która mieszkała tu w latach 1954-77. Do 100-lecia Niepodleglości Polski nawiązywały piosenki patriotyczne, które wykonały panie z KGW w Donosach (Rozkwitały pąki białych róż i Wojenko, wojenko). Występujący gościnnie Chór Seniorów z Kazimierskiego Domu Kultury także włączył się w tradycję niepodległościową, śpiewając kolejne piosenki z repertuaru polskich pieśni patriotycznych: Piechota, O mój rozmarynie..., Przybyli ułani. Wtórowali im widzowie, wykorzystując śpiewniki, podarowane organizatorom przez Urząd Marszałkowski w Kielcach.

pieśni patriotyczne w wykonaniu mieszkanek Donos (fot. nadesłane)

     Grupa dziewcząt z Donos odmieniła klimat spotkania, tańcząc brawurowo do piosenki My Słowianie, a następnie trzej chłopcy zaprezentowali się w znanym przeboju Zenka Martyniuka Przez twe oczy zielone, co wywołało szczery śmiech na widowni i gromkie brawa.

     Po gorącym posiłku zebrani za sprawą prezentacji multimedialnej Okruchy pamięci - ze starego albumu przenieśli się w świat wspomnień. Na tle pięknego utworu Albinoniego (Adagio g-moll) pojawiały się kolejne portrety nieżyjących przeważnie mieszkańców Donos, a zebrani ze wzruszeniem oglądali wizerunki swoich bliskich, którzy tu, w Donosach, zostawili swój ślad... Prezentację przygotował Piotr Rak przy współudziale Jadwigi Zieleniewskiej, która jest także autorką wystawy Portrety naszych przodków prezentowanej podczas niedzielnego spotkania seniorów. Na 6 planszach przedstawione zostały fotografie, na których utrwalone zostały miejsca, których już nie ma i ludzie, którzy odeszli. Zdjęcia przekazane zostały przez miejscowe rodziny p. Jadwidze Zieleniewskiej, która w ten sposób zgromadziła pokaźne archiwum, wykorzystane w publikacji książkowej (promocja książki wkrótce!) i na wspomnianej wystawie.

     W ostatnim punkcie programu wystąpił p. Stefan Falęcki, senior z Donos, bardzo zaangażowany we wszystko, co dzieje się w związku z uroczystościami jubileuszowymi wsi i przypomniał czasy, gdy jeszcze wieczory spędzało się przy lampie naftowej, a buraki dla krów siekało "esem" (!?) Kończąc swoje wspomnienia, poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy naszych przodków.

     Organizatorów ucieszyły wszystkie ciepłe słowa, którymi najpierw starosta i burmistrz, a potem inni uczestnicy spotkania skomentowali przebieg wieczoru, który zakończył się w pogodnym i radosnym nastroju za sprawą świetnego chóru z KDK. Panie i panowie z werwą i sceniczną swobodą śpiewali piosenki z repertuaru tak współczesnych, jak i dawnych gwiazd muzyki rozrywkowej.

     Tradycyjnie już Bożena Malara, przewodnicząca KGW, podziękowała wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach spotkania donoskich seniorów. Wyróżniła między innymi p. Barbarę Filo (słusznie), która wraz z koleżankami z KGW zadbała o poczęstunek. Dodać należy, że dziełem p. Bożeny była wymowna dekoracja, na którą zużyła 100 dm białego i czerwonego materiału, a symbolikę barw narodowych podkreśliła bukietami kwiatów.

     Potwierdziły się słowa zawarte w zaproszeniu: W roku, w którym czcimy 7 wieków istnienia naszej wsi oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości spotkanie najstarszych mieszkańców Donos zyskuje szczególną wymowę: jest to próba integracji różnych pokoleń i środowisk oraz okazja do powrotu do przeszłości, utrwalonej na starych fotografiach, a znanej z opowiadań naszych ojców i dziadków.

Jadwiga Zieleniewska   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/05/20180504don_seniorzy/art.php