Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

(fot. Zdzisław Kuliś)

Donosy, 18-04-2018

     Sejm postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w przyszłym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją izby patronami tego roku będą także Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 rok, Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

    Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

     2018 rok, będzie również Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale Sejm podkreślił, że zwycięska walka w latach 1918-1919 stała się wielkim triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli. W dokumencie zauważono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem została włączona z powrotem do odradzającej się Rzeczpospolitej.

     Z tej to okazji w różnych środowiskach podejmowane są różne czyny w celu upamiętnienia tej tak ważnej dla Polaków rocznicy. Aby włączyć się w ten szlachetny czyn, dwa lata temu podjąłem zobowiązanie o napisaniu 100 wierszy o tematyce różnej na 100-lecia Państwa Polskiego. I od tej pory ciężko pracuję, tym bardziej, że równocześnie pisałem również książkę. Na dzień dzisiejszy mam już napisanych 89 wierszy i mam nadzieję, że zobowiązanie wykonam w całości, a dzieło moje zostanie zwieńczone wierszem, który będzie napisany na dzień 11 listopada br. Święto Niepodległości. Prawdopodobne (jeśli nic innego mi nie błyśnie) będzie miał tytuł "Narodziny na nowo".

     Mam zamiar również tą rocznicę upamiętnić przez posadzenie trwałego i mocnego drzewa jest nim dąb. Dąb ten wyhodowałem z nasiona na własnej posesji i ma już osiem lat i ponad 2 metry wysokości. Nie mam jeszcze wybranego miejsca na jego posadzenie, ale mam nadzieję, że do 11 listopada sprawa się rozwiąże. Chciałbym go posadzić w miejscu bardziej publicznym, jak obok świetlicy lub nad kazimierskim jeziorem, ale jak pomyślę, że ktoś mógłby go zniszczyć, to mi się gorąco robi. Inaczej się podchodzi do sprawy jak sadzi się małą sadzonkę kupioną gdzieś w punkcie sprzedaży, a inaczej jak się ją wyhoduje samemu i codziennie na nią patrzy od wzejścia, aż do dwu metrowego drzewka.

     Jeden dąb pamiątkowy już rośnie na naszej posesji i w przyszłym roku będzie miał 30 lat, a jest on żywym pomnikiem upamiętniającym zmiany ustrojowe w naszym kraju w 1989 roku. Posadziłem go w rogu ogrodzenia i jest on też wyhodowany przeze mnie z nasiona (żołędzia). Jeden wiersz z moich nowo napisanych przesyłam Redakcji Internetowego Kuriera Proszowskiego i zdjęcie niemal 30 - letniego dębu jesienią.

Zdzisław Kuliś   

Niechaj żyje WOLNOŚĆ

Ujmijmy młoty w twardą dłoń
I walmy w mur rozpaczy.
Wylanych łez zasypmy toń
Niech radość w sercach zamajaczy.

Wyrzućmy z nich twardy mur
Niechlubnej żądzy odwetu.
Niech zabrzmi pieśni zgodny chór
Radości tkwiącej w człowieku.

Pęta zakłamań skruszmy w pył.
Wykujmy z nich przyszłość świetlaną.
Nie róbmy żadnego kroku w tył.
Brońmy naszą Ojczyznę kochaną.

Prawdy jutrzenka nadejdzie wnet.
Nad nami blaskiem wolności zaświeci,
Której mąciciele odejdą het,
A prawdy będą się uczyć dzieci.

Niechaj świętość normą się stanie,
Której krzewiciele trzymają wodze.
Odrzucą głoszące zakłamanie,
Wszczepiając prawdę w Narodzie.

Zdejmijmy z oczu ciemne zasłony
I rzućmy je za mur nienawiści.
Gdy przejrzą na oczy mas miliony
Nasze marzenie się ziści.

Runą straszaki naszych dusz
I kraty będące ich symbolem.
Świat odtąd wolny będzie już
I ogłosi zwycięstwo nad tym potworem.

Zdzisław Kuliś, Donosy, listopad 2017

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/04/20180418lecie100/art.php