Kaczka domowa i dzika, z czego mogą być "dumne"?

Dalewice, 21-03-2018

     Kolejnym zagrodowym osobnikiem obok gęsi, wpisanym w dziecięce wspomnienia jest kaczka. Ich świat zwierzęcy przeplatał się z naszym ludzkim. Tamten czas zabaw i harcy był przegrodzony ruchliwym pasem drogowym. Dzielił się na dwie części.

     Pierwsza to sfera domowa, gdzie dominowała typowa rutyna, przepełniona obowiązkami. Jednak zawsze, z upragnieniem czekało się na luźniejszą sobotę i wolną niedzielę. To czas na pełne obcowanie z przyrodą, szczególnie w pobliżu rzeki lub parku. Tam można było podpatrzeć zachowania dzikich zwierząt. To co zapamiętałem, zawiera się w pełnej charakterystyce "dwułapowych aktorów".

kaczki piżmowe (fot. rynek-rolny.pl)

1. Kaczka piżmowa z języka łacińskiego: "Cairina moschata" - to ptak popularny w Naszych gospodarstwach. Ich nazwa związana jest z wytwarzaną substancją, której gruczoły znajdują się w brodawkach okolicy twarzowej. Brodawki te, są bardzo czerwone, jeśli w paszy znajduje się duża ilość żelaza i innych składników mineralnych. Charakteryzują się silnym instynktem odchowu, dobrym wykorzystaniem pasz gospodarskich, dyspozycją do prowadzenia naturalnych lęgów, dlatego świetnie nadają się do chowu przydomowego i ekologicznego.

Samice są dobrymi matkami, zaciekle bronią swoich dzieci. Kaczory pomagają, chroniąc samicę z młodymi. Kaczki piżmowe uzyskują bardzo dobre przyrosty masy ciała. dzięki czemu zwiększa się wydajność rzeźna, bo ich mięso jest smaczne.

2. Karolinka z języka łacińskiego "Aix sponsa" to gatunek ptaka wodnego. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego i oznacza kaczkę leśną. Polska nazwa zapożyczona została od nazwy stanu w Ameryce Północnej: Karoliny Północnej, gdzie występują duże populacje tego gatunku. Atut ozdobny u karolinki cechuje szata godowa samca. Wierzch głowy i czub jest ciemnozielony z metalicznym połyskiem oraz z dwiema białymi pręgami odchodzącymi na boki szyi. Dolna część głowy i otoczka oka jest niebiesko-purpurowa.

Rytuał godowy jest bardzo ciekawy, niczym teatralna rola aktorska. Samiec pływa wokół wybranki i prezentuje barwne upierzenie. Oraz eksponuje pióra na głowie i ogonie, które sygnalizują zaloty. Robią to strosząc ogon i zwracając głowę, by samica mogła się jej przyjrzeć. Wydają przy tej scenie charakterystyczne okrzyki. Kaczka akceptuje zaloty poprzez podpłynięcie i spokojne wypicie wody. Samica wysiaduje od 13-15 jaj przez 28 dni.

kaczki karolinki (fot. pl.wikipedia.org)

     Już, po około dobie od wyklucia, pisklęta wyskakują odważnie z wysokości kilku metrów na ziemię. Po czym wraz z matką udają się nad wodę. Żywią się głównie owadami i skorupiakami. Można je spotkać w parkach, na stawach, przy rzekach i terenach rekreacyjnych. Takich jak moja, w gminie Koniusza-osadzie Dalewice.

Marcin Szwaja   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/03/20180321kaczki/art.php