Bartoszaki czytają książki...

(fot. ZS Proszowice)

Proszowice, 18-01-2018

     Od 2016 roku w polskich szkołach realizowany jest wieloletni projekt rządowy - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 - 2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych". Do grupy beneficjentów w 2017 roku dołączył Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Dzięki dotacji wojewody małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Proszowicach do szkolnej biblioteki zakupiono 839 nowych książek, z czego 44,8% stanowiły lektury szkolne.

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to projekt, który ma na celu wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły, realizujące kształcenie ogólne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Program zakłada zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, popularyzację systematycznego czytelnictwa wśród uczniów oraz współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi oraz bibliotekami pedagogicznymi w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, m.in. poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.

     W procesie wyboru nowych książek do biblioteki szkolnej w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach uczestniczyli uczniowie. Ich propozycje i sugestie zostały uwzględnione podczas tworzenia list zakupowych, które opiniował ostatecznie Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców. Na liście nowości, oprócz lektur szkolnych, literatury popularnonaukowej i beletrystyki znalazły się także propozycje audiobooków - tu dominowały przede wszystkim obszerne lektury szkolne w wersji audio, czytane przez znakomitych polskich aktorów.

     W szkole podjęto szereg działań promujących czytelnictwo z udziałem uczniów. Wiele imprez czytelniczych miało charakter ogólnopolski np. akcja masowego czytania w jednym momencie "Jak nie czytam, jak czytam" czy "Narodowe Czytanie 2017" pod patronatem Prezydenta RP. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół zawodowych cieszył się szkolny projekt "Mądra szkoła czyta dzieciom". W rolę lektorów wcielili się wychowawcy, którzy ekspresyjnie czytali uczniom fragmenty powieści Dana Browna, Remigiusza Mroza, Stephena Kinga czy poezje Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza. Nie zabrakło również ciekawych konkursów z nagrodami: literackiego, informatycznego, fotograficznego. Wyłoniono najaktywniejszą czytelniczo klasę oraz uczniów indywidualnie. Nagrodami w konkursach były oczywiście bestsellery wydawnicze. Młodzież chętnie włączyła się w promocję czytania organizując happening "Kolejka do biblioteki" czy tworząc przestrzenną pracę "Drzewo myśli".

Agnieszka Głowicka-Polkowska   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2018/01/20180118zspr_czytaja/art.php