CYBER ZAGROŻENIA

(fot. PCPR Proszowice)

Proszowice, 30-12-2017

     Powiatowe Centrum Pomoc Rodzinie w Proszowicach, zorganizowało spotkanie dla rodzin zastępczych oraz wychowanków rodzin zastępczych z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji - asystentem ds. nieletnich aspirantem sztabowym Panią Elżbietą Kowal. Głównym tematem prelekcji była "Odpowiedzialność karna nieletnich oraz zagrożenia wynikające korzystania z Internetu".

     W spotkaniu wzięły udział rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe, oraz spokrewnione funkcjonujące na terenie Powiatu Proszowickiego. Podczas spotkania rodziny zastępcze oraz wychowankowie mogli dowiedzieć się o konsekwencjach prawnych jakie ponosi nieletni za popełnione przestępstwa czy wykroczenia, oraz jakie są procedury postępowania Policji w przypadku ujawnienia osoby nieletniej przejawiającej objawy demoralizacji. Wychowankowie mogli też dowiedzieć się czym różni się osoba małoletnia od nieletniej w świetle prawa.

     Omówiono także pojęcie demoralizacji, czynu zabronionego oraz przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze takie jakie Policja czy Sąd może zastosować wobec osoby nieletniej popełniającej czyn zabroniony Ustawą. Przedstawiciel policji szeroko omówił również zagrożenia jakie można napotkać w "wirtualnym świecie" oraz skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze.

(fot. PCPR Proszowice)

Po spotkaniu odbyła się Grupa Wsparcia dla rodzin zastępczych, gdzie rodziny mogły podzielić się problemami a także wymienić informacjami co do pełnionej funkcji.

     Ideą Grupy Wsparcia jest samopomoc, czyli wzajemna pomoc, korzystanie z siły i wsparcia grupy. Uczestnicy Grupy sami dla siebie stanowią źródło wsparcia emocjonalnego, informacyjnego i instrumentalnego, źródło zasobów, inspiracji i motywacji do działania.

     Wartością Grup Wsparcia jest zaangażowanie uczestniczących w nich osób oraz ich gotowość do wprowadzania zmian w swoim życiu i rodzinie. W Grupach Wsparcia uczestniczą osoby znajdujące się w różnych momentach funkcjonowania rodziny zastępczej, rodziny z różnymi doświadczeniami, przez co możliwe jest uzyskiwanie i dawanie wsparcia w konkretnych przypadkach (dzielenie się doświadczeniami, przeżywanymi emocjami, sposobami rozwiązywania problemów).

W czasie trwania Grupy Wsparcia do dyspozycji rodzin zastępczych, pozostawali pracownicy zatrudnieni w PCPR Proszowice.

PCPR Proszowice   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2017/12/20171230pcpr_cyber/art.php