Pręty ciągnione czy walcowane? Co je różni?

(fot. nadesłane)

15-12-2017

     Mogłoby się wydawać, że produktu prostszego niż pręt ze stali wykonać się nie da. Jednak nawet w procesie produkcji tak banalnego z pozoru wyrobu można doszukać się całkiem sporych różnic, które wpływają na charakterystykę gotowego pręta. Technikami, które stosuje się w ich obróbce jest walcowanie i ciągnienie. Choć technicznie obie metody mogą być wykonywane na ciepłu lub zimno, na http://linstar.eu/produkty/prety/ można kupić pręty ciągnione na zimno oraz walcowane na gorąco.

Walcowanie - zmiana nie tylko wymiarów

     Stal, przechodząc przez zestaw walców, uprzednio podgrzana do wysokiej temperatury, zmienia nie tylko rozmiar, choć właśnie to jest podstawowym celem. Przy walcowaniu - również metodą na zimno - dochodzi do zniekształcenia nanostruktury materiału, czego efektem są właściwości produktu inne, niż właściwości, jakie miał materiał przed rozpoczęciem walcowania. W przypadku walcowania na ciepło zmiany te są minimalnie mniej wyraźne, niż przy walcowaniu na zimno, ale również do nich dochodzi. Może to być zmiana wytrzymałości lub elastyczności, w zależności od obranej technologii.

     Obróbka metodą walcowania jest możliwa w przypadku prętów, które nie muszą być najbardziej wytrzymałe - metoda na gorąco zwykle powoduje częściową utratę wytrzymałości stali i odbywa się ze średnią precyzją. Jest za to metodą szybką i pozwalającą na uzyskanie dużej powtarzalności wyniku.

Ciągnienie - technologia precyzyjna

     Ciągnienie jest metodą obróbki wykorzystywaną przede wszystkim tam, gdzie konieczna jest wysoka precyzja i zachowanie walorów mechanicznych materiału początkowego. Rozciąganie pręta powoduje, że traci on nieco elastyczności, ale za to zyskuje wytrzymałość, tak potrzebną w wielu zastosowaniach. Poza tym metoda ciągnienia nie powoduje zmian w wewnętrznej strukturze materiału - jest to prosta do opisania matematycznego zmiana rozmiarów, zwiększenie długości kosztem średnicy. W praktyce jednak jest to skomplikowany proces technologiczny, który wykorzystywany jest przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest uzyskanie gładkiej i precyzyjnie wykończonej powierzchni bez zastosowania dodatkowej obróbki wykończeniowej.

     Ciągnienie jest w niektórych przypadkach metodą bezkonkurencyjną: ponieważ pozwala bardzo dokładnie regulować kształt osiąganych elementów, a w przypadku prętów będzie chodziło głównie o średnicę, stosuje się je tam, gdzie po prostu metody walcowania są już zbyt mało dokładne.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2017/12/20171215ea_prety/art.php