I Ty możesz uratować komuś życie...

(fot. upload.wikimedia.org)

Proszowice, 15-11-2017

     W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie, jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

     Każdy z Nas ma szansę uratować komuś życie, rejestrując sie jako potencjalny Dawca. Zajmuje to tylko chwilę. Polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi. Oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. A który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi.

     Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie nowotworów krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1 na kilka milionów. Dlatego im więcej osób zdecyduje się na taki chrześcijański gest, tym więcej jest szans na uratowanie życia dla chorych, cierpiących na nowotwory krwi.

Praktykowane są dwa sposoby przeszczepu:

  1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, stosowane w 80 % przypadków. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G- CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również neutralnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy, zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3- 4 godzin.
  2. Pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej. Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie, ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, które mija po kilku dniach.
Wszelkie informacje znajdują się na: www.dkms.pl.

    Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka - "Dawca Przeszczepu" lub "Zasłużony Dawca Przeszczepu". Cenne jest to, że można komuś bezinteresownie pomóc. Bo czasami taki ludzki odruch, jest jedyną szansą. Dla kogoś, kto właśnie czeka na tą Naszą decyzję.

Marcin Szwaja   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2017/11/20171115dawcy/art.php