Święto Niepodległości w Dolanach

(fot. Henryk Pomykalski)

Dolany, 13-11-2017

     Ilekroć przemieszczam się traktem Nadwiślańskim na odcinku od Nowego Brzeska do Koszyc, zawsze zwraca moją uwagę piękno klasztoru w Hebdowie, dworu w Śmiłowicach, kościoła w Sierosławicach, wijąca się serpentyną droga w Jaksicach i urokliwie położonego na wzgórzu, kościoła w Witowie.

     Klasztor norbertanów, od zarania swojego istnienia, stale wspierał ideę państwa polskiego. Tak było w dobie walk o zjednoczenie Królestwa przez Władysława Łokietka czy w okresie Sejmu Czteroletniego, którego ówcześni opaci, w tym Hugo Kołłątaj, wspierali jego reformy, a przed wybuchem Insurekcji, Tadeusz Kościuszko wybrał Klasztor na miejsce przygotowania walki o Niepodległą, której symbolem jest krakowska przysięga, mobilizacja kosynierów i bitwa pod Racławicami.

(fot. Henryk Pomykalski)
(fot. Henryk Pomykalski)
(fot. Karol Polak)
     W połowie XIX wieku, klasztor na skutek pożaru, uległ ruinie. Nie tylko ze względów religijnych, ale także jako pomnik kultury narodu, odnowiony został, głównie za sprawą ojców Ludwika Morstina i Juliusza Zdanowskiego. Dziś klasztor jest we władaniu zakonu Pijarów. Odnowiony za ich staraniem, jest perłą na trakcie Sandomierskim.

     Dwór w Śmiłowicach, w okresie przed odzyskaniem wolności i międzywojniu, był własnością Juliusza i Anieli Zdanowskich. Aniela była córką Gabriela Godlewskiego, współtwórcy "Jutrzenki", pierwowzoru Kółek Rolniczych pod zaborem rosyjskim, a Aniela, Kół Gospodyń Wiejskich i szczególnie zasłużoną dla rozwoju polskiego szkolnictwa.

     Juliusz, podobnie jak teść, położył ogromne zasługi min. w dziele powstawania kółek rolniczych, a w okresie ostatnich tygodni, co szczególnie podkreślam, przed 11 listopada 1918 roku, pełnił funkcję komisarza rządu polskiego na terenie Generalnego Gubernatorstwa w Lublinie. Jego zasługi na tym polu, przed powstaniem Rządu Lubelskiego i 11 listopada, są ogromne.

     Jaksice, z pięknymi widokami ze wzgórza, na rysujące się w dali góry i dolinę Wisły, były świadkiem ważnego militarnie wydarzenia w okresie Rzeczpospolitej Kazimiersko - Proszowickiej, w dniu 5 sierpnia 1944 roku. Od strony Krakowa i Nowego Brzeska, przemieszczała się grupa Feldjagerkorpsu, pod dowództwem mjr Willi Werhmeiera, celem spacyfikowania, jak to uczyniono w stosunku do Skalbmierza, Koszyc lub Kazimierzy Wielkiej. Oddział AK, złożony głównie z partyzantów z Kościelca, usadowiony na wzgórzu, zaatakował Niemców, jadących serpentyną. - Skutecznie!

     Akcja ocaliła rejon przed pożogą i mordem społeczność Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Niemym symbolem tego wydarzenia, jest krzyż na wzgórzu upamiętniający śmierć partyzanta Józefa Włocha, "Czarnego".

     Jeszcze parę lat temu, wydawało się, że kapliczka, położona przy drodze w Dolanach, ulegnie rozpadowi. Tak się nie stało. Społeczność tej miejscowości, pod przewodnictwem sołtysa Tadeusza Polaka, podjęła trud uratowania jej. Dziś przedstawia się ona imponująco. Wystrój odnowionej kapliczki ma charakter patriotyczno - religijny, to efekt współpracy samorządu wsi z posłem prof. Włodzimierzem Bernackim.

     Od kilku lat miejscowe Stowarzyszenie Patriotyczne organizuje przy tej kapliczce uroczystości z okazji Święta Niepodległości, połączone z Mszą Święta w bliskim kościele parafialnym w Sierosławicach.

Tak było i w tym roku, uroczystość skromna i głęboko patriotyczna.

Henryk Pomykalski   

(fot. Karol Polak)

W sobotę 11 listopada w całym kraju obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji także Sołectwo Dolany wraz z Lokalnym Centrum Patriotycznym przygotowało oficjalne obywatelskie uroczystości będące otwarciem jubileuszowego roku 100 - lecia Niepodległości.

Oficjalne uroczystości 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11:30 w Sierosławicach Mszą Świętą którą odprawił ks. Zbigniew Janiczek w intencji Ojczyzny. W swym kazaniu ksiądz proboszcz skupił się na dzisiejszym znaczeniu słowa patriotyzm.

Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy uroczystości w tym poczty sztandarowe, dostojni goście, mieszkańcy oraz młodzież przemieścili się przed Kaplice NMP Królowej Polski gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości.

Tu w samo południe przed patriotycznym obeliskiem BÓG - HONOR - OJCZYZNA z datami z historii Polski przy dźwiękach werbli złożono wieńce, kwiaty i znicze lecz zanim to się stało odśpiewano hymn państwowy oraz minutą ciszy uhonorowano wszystkich tych, którzy tego roku odeszli na wieczną wachtę w tym por. Alfreda Sambora ps. Sokół - który w mrocznych czasach Niemieckiej okupacji w wieku lat 16, by walczyć z okupantem wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Po wojnie przejawiał aktywność społeczno - polityczną w ramach organizacji i działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność", pełniąc zaś funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Koszyce kluczowo wpłynął na przyłączenie Gminy Koszyce do województwa małopolskiego. Jako kombatant i uczestnik "Akcji Burza" podczas spotkań z młodzieżą szkolną udzielał prelekcji na temat działalności Rzeczypospolitej Partyzanckiej na naszym terenie. 1 marca 2016 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę - Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości.

Prowadzący Obywatelską uroczystość - Przewodniczący Lokalnego Centrum Patriotycznego Tadeusz Polak w swym okolicznościowym wystąpieniu przypomniał zgromadzonym genezę odzyskania Niepodległości wskazując, że i dziś zwłaszcza od polityków i funkcjonariuszy publicznych różnych szczebli oczekuje się spełnienia wysokich standardów: uczciwości, kompetencji i lojalności wobec polskiej wspólnoty narodowej.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej prof. Włodzimierz Bernacki wskazał natomiast na szczególny charakter tego miejsca budującego wspólnotę min. poprzez tradycję corocznych obywatelskich uroczystości 11 listopada w tym miejscu, odnosząc się do przeszłości opisując panującą sytuacje podczas zaborów po tej stronie Wisły w Zaborze Rosyjskim a Zaborem Austriackim po drugiej stronie Wisły.

Uczestniczący w uroczystości w imieniu Posła Na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Norberta Kaczmarczyka - Jacenty Miłek odczytał okolicznościowy list w imieniu Posła Norberta Kaczmarczyka skierowany do uczestników tej obywatelskiej uroczystości w Dolanach.

Historyk i regionalista - Henryk Pomykalski przewodniczący Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" w swym obszernym wystąpieniu skupił się natomiast na znaczeniu w odzyskaniu Niepodległości naszej najbliższej okolicy.

Występujący w imieniu Samorządu Gminy i Miasta Nowe Brzesko - Jan Polak stwierdził natomiast, że dzisiejszy patriotyzm to także rzeczywista aktywność społeczna wszystkich mieszkańców podając jako przykład wybudowany w tym roku przez mieszkańców Dolan parking. Podziękował także prof. Włodzimierzowi Bernackiemu za zaangażowanie przy budowie chodników w Śmiłowicach i Hebdowie jednocześnie licząc że na 100 - lecie Niepodległości chodnik przy krajówce dobiegnie tu do Kaplicy w Dolanach.

Obywatelskie obchody 99 rocznicy odzyskania Niepodległości w Dolanach zakończył koncert pieśni patriotycznych, wśród których nie mogło zabraknąć takich pieśni jak: Legiony Polskie, Hej wodzu miły, Maszerują strzelcy czy Rota.

Tegoroczne Obywatelskie świętowanie w Lokalnym Centrum Patriotycznym otwiera jubileuszowy rok 100 - lecia Niepodległości.

w imieniu organizatorów: Karol Polak   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2017/11/20171113dolany/art.php