Chińczycy na Festiwalu Zielononóżki

(fot. Zbigniew Grzyb)

Proszowice, 21-09-2017

     W niedzielę, 17 września w Proszowicach odbył się VII. Małopolski Festiwal Polskiej Zielononóżki Kuropatwianej organizowany przez Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

     Tytuły książęce z rąk marszałka Wojciecha Kozaka otrzymali w tym roku Violetta Dudek spod Krzeszowic i Andrzej Garbacki z Koczanowa w Powiecie Proszowickim.

- Violetta Dudek wraz z mężem Ireneuszem, to początkujący hodowcy drobiu ozdobnego. W ich zagrodzie można spotkać brahmę olbrzymią, czubatkę polska brodatą, karzełka holenderskiego i gęsi landes. Ich pasja i miłość do kur, kureczek i gęsi zaczęła się od jednego koguta i wszystko miało być tylko dla jaj..., ale na szczęście na jajach się nie skończyło. W swojej hodowli posiadają nie tylko kurki z naturalnych lęgów ale również wyklute z własnoręcznie zbudowanego inkubatora - powiedział nam Waldemar Bucki prezes Stowarzyszenia Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza.

(fot. Zbigniew Grzyb)
     Festiwal zgromadził kilkudziesięciu hodowców drobnego inwentarza z terenu Małopolski i województw sąsiednich. Wystawcy po raz siódmy prezentowali swój dorobek, pokazując najpiękniejsze okazy ze swoich hodowli. Impreza stała się okazją do zaprezentowania przez hodowców: gołębi (m.in. brodawczaki polskie, rysie staropolskie, loczki, mewki orientalne i blauvindery) oraz gęsi, kur, kogutów, kaczek czy królików. W tym roku na Festiwalu pojawiła się też kilkunastoosobowa delegacja uczniów ze szkoły Jiangsu Province Xuzhou Technician Institute. Uczniowie z Chin mieli okazję do degustacji znakomitych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bobina, Łaganowa, Szreniawy, Kościelca, Ostrowa oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.

     Patronat nad Festiwalem objął m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w uznaniu zasług przyznał okolicznościowe medale "Zasłużony dla Rolnictwa" dla Grzegorza Pióro (Starosta Powiatu Proszowickiego), Ireneusza Kopcia i Stanisława Pędziwiatra. Medal wręczył "Przyjaciel Powiatu Proszowickiego" marszałek Wojciech Kozak, który od pierwszej edycji wspiera Festiwal finansowo i merytorycznie. Pan marszałek jest też od wielu lat hodowcą m.in. polskiej zielononóżki.

(fot. Zbigniew Grzyb)
(fot. Arkadiusz Fularski)
     Zaś Instytut Zootechniki z Krakowa wyróżnił trzech hodowców stowarzyszenia "za ochronę ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków". Nagrody w imieniu Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie hodowcom: Krzysztofowi Wrona, Zbigniewowi Chodór i Władysławowi Siwek, wręczyła prof. Jolanta Calik.

     Na zakończenie uroczystości odbyła się degustacja regionalnych potraw, w tym "Stołu Proszowickiego", prezentacja sztuki ludowej, konkursy, gry i zabawy, a także występ zespołu "Na Krakowską Nutę" oraz znanej i utalentowanej solistki Joanny Nawrot, która zaprezentowała m.in. utwory Anny German.

     Festiwal mógł się odbyć dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, Powiatu Proszowickiego, samorządu miejsko-gminnego Proszowic oraz licznych sponsorów. Trzeba przyznać, że organizacja Festiwalu to ogromne wyzwanie i jeszcze większa praca przy jego organizacji. Obok wielkiego zaangażowana samego prezesa, wielu członków i sympatyków stowarzyszenia, warto zauważyć i podkreślić też wieloletni wkład pracy żony prezesa "Zielononóżki" pani Elżbiety i córki, pani Justyny, które od lat wspierają dzielnie prezesa Waldemara Buckiego "lokomotywę" wielu różnych cyklicznych inicjatyw rolniczych i ekologicznych w Powiecie Proszowickim i Małopolsce.

Nasza redakcja składa organizatorom gratulacje za przeprowadzenie kolejnego, siódmego już festiwalu, co przy deszczowe pogodzie wcale nie było łatwe.

Arkadiusz Fularski   

fot. Zbigniew Grzyb
zdjęcia 17-09-2017   publikacja: 21-09-2017

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2017/09/20170921kury/art.php