Na czym polega kalibracja alkomatów i jak często trzeba ją robić?

(fot. nadesłane)

15-12-2016

     Alkomat jako urządzenie wysoko wyspecjalizowane, przydatne w określaniu ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu powinien być raz na jakiś czas sprawdzany. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, że podczas podawania zawartości alkoholu we krwi popełni się jakiekolwiek błędy. Ściśle mówiąc, przyjmuje się, że alkomaty się kalibruje. W ten sposób zachowuje się ich wiarygodność. O tym, jak jest to ważne poświadcza chociażby to, że również alkomaty policyjne należy kalibrować.

Po co wykonuje się kalibrację?

     Otóż, kalibracja alkomatu to proces niezbędny do poprawnej pracy sensora. W zależności od tego, jaki jest sensor oraz typ alkomatu, co tyle też będzie wykonywać się cały proceder. Kalibracja jako proces kontrolno - optymalizacyjny pozwala skonfigurować oprogramowanie alkomatu tak, aby jego pomiary były najbardziej precyzyjne. Są też szczególne przypadki, kiedy należy skalibrować alkomat, do jakich zalicza się na przykład przechowywanie alkomatu w niewłaściwych temperaturach bądź wśród materiałów zawierających w składzie alkohol. Przy każdym nowo zakupionym alkomacie umieszczona jest informacja odnośnie tego, co ile wykonywać kalibrację. Alkomaty te można na przykład zakupić w http://alkopartner.pl/ i na tej też stronie dowiedzieć się, ile wynosi czas oczekiwania na kalibracja alkomatu Białystok, a także porównać ceny za kalibrację poszczególnych modelów.

Okres kalibracji alkomatu

     Generalnie, producenci testerów trzeźwości przyjmują, że kalibrację wykonuje się pod typ alkomatu. Najtańsze alkomaty, posiadające sensory półprzewodnikowe powinno się kalibrować co 30 do 50 pomiarów. Alkomaty średniej i wyższej klasy, o tym samym typie sensorów kalibruje się co 200 - 300 pomiarów, a te o sensorze elektrochemicznym co 500 pomiarów. Alkomaty półprofesjonalne, posiadające sensor elektrochemiczny należy kalibrować co 800 pomiarów. Jeżeli zaś chodzi o alkomaty profesjonalne, o sensorze elektrochemicznym to wymagają one odnowienia homologacji wraz z kalibracją co pół roku.

     Na dodatek, każdy posiadacz alkomatu powinien pamiętać o tym, że zawsze, kiedy tylko nie jest pewien, czy jego alkomat pokazuje prawidłowe wyniki, powinien zdecydować się na jego skalibrowanie. Alkomat, który uległ rozkalibrowaniu powinien jak najszybciej zostać naprawiony. W wielu popularnych sklepach www zajmujących się sprzedażą alkomatu można znaleźć szczegółowe dane odnoszące się do tego, co wpływa na proces dekalibryzacji.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/12/20161215li_kalibracja/art.php