Piotr Płatek regionalista, który wymyślił CHŁOPA ROKU w Racławicach

Piotr Płatek (fot. janowice.info.pl)

Dalewice, 4-10-2016

     Piotr Płatek urodził się w 1928 roku, w Janowicach (gmina Wieliczka). Od 1950 do 1990 r. był redaktorem Rozgłośni Radia w Krakowie. Jego najważniejszą pasją w życiu był folklor i dziedzictwo kulturowe wsi. To tutaj angażował bez granic swój czas i serce. 7 kwietnia 1968 roku założył Stowarzyszenie Folklorystyczne TEATR REGIONALNY w Krakowie, który miał siedzibę na ulicy Królewskiej 34.

     Materiały i wiedzę pozyskiwał ze swych podróży po miejscowościach województwa małopolskiego. Bywał też w na Ziemi Proszowskiej: w Przesławicach, gdzie współpracował z zespołem kobiecym "Przesławianki", w Dalewicach (klubokawiarnia RUCH) gdy w 1971 roku, odbyła się prapremiera widowiska słowno-muzycznego pt: "Spotkanie z Lolą z Ludwinowa".

     Był autorem wielu reportaży radiowych, widowisk obrzędów ludowych, promował twórców regionalnych i zespoły amatorskie oraz osoby związane z tą dziedziną. Był pomysłodawcą wyboru "Chłopa Roku" i Zlotu Wojciechów i Bartoszów w Racławicach. W kwietniu tego roku, odbyła się już XXII. edycja zmagań o tytuł najlepszego gospodarza w Polsce.

Wspominany jest jako: Niestrudzony propagator historii i piękna racławickiej ziemi daleko poza jej granicami.

pierwszy z lewej: Piotr Płatek - dziennikarz (fot. radiokrakow.pl)
grób dziennikarza na zmentarzu w Wieliczce (fot. janowice.info.pl)
     Młodzież, która odbywała zasadniczą służbę wojskową, Piotra Płatka kojarzy jako autora sławnego "Kalendarzyka Rezerwisty". Był on rozprowadzany w okolicach dworca głównego PKP na ulicy Basztowej przez pana Kazka. Można było też u niego zamówić chusty ręcznie malowane prze studentki z Akademii Sztuk Pięknych [Chusta to symbol rezerwisty który żegna się z wojskiem i zaczyna życie w cywilu].

Piotr Płatek zmarł 1 stycznia 2011 roku, pochowany został na cmentarzu komunalnym w Wieliczce [kwatera 20,rząd 8, grób nr.2].

     W mojej pamięci pozostanie wzorem i serdecznym "przyjacielem". Zawsze po długich wspólnych rozmowach byłem na drogę powrotną wyposażony w książki jego autorstwa. Ja się cieszę, że opublikował moje dwa wierszyki, "Ku pamięci" i "Wlazł kotek na płotek" w kalendarzyku rezerwisty z 2001 roku. Wtedy przeglądając resztę moich utworów zadał mi pytanie - Czy chcsz pisać prozą czy poezją?.

Wybrałem poezję, bo życie musi być z humorem i optymizmem, który posiadał i dzieli się nim ś.p. Piotr Płatek.

Marcin Szwaja   

Źródło: radiokrakow.pl; janowice.info.pl; dziennikpolski24.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/10/20161004platek/art.php