Rozsmakować się w literaturze włoskiej

(fot. GBP Ostrów)

Ostrów, 5-08-2016

     Światowe Dni Młodzieży zakończone, ale zapewne jeszcze długo zostaną wspomnienia o tym wielkim wydarzeniu, a w naszej lokalnej społeczności na długo zatrzymają się wspomnienia o radosnych pielgrzymach z Włoch.

     Różnorodne organizowane eventy wzbogacały duchowo uczestników, ale też sprzyjały przyjaznej integracji młodzieży polsko - włoskiej, a bliżej określając - integracji proszowsko - padewskiej. Dla wielu uczestników takie bliskie spotkania będą zapewne inspiracją do kolejnych, nowych poszukiwań, doznań czy doświadczeń z kulturą włoską. Już pierwszy krok można wykonać kierując się w stronę literatury włoskiej.

     Warto pamiętać, że włoskie piśmiennictwo sięga X wieku. Natomiast za okres narodzin literatury uważa się XIII wiek, a za jego pierwszego twórcę św. Franciszka z Asyżu i utwór "Pieśń stworzona". To właśnie ówczesny papież przyjął imię Franciszek wzorując się wspaniałą postacią św. Franciszka z Asyżu. Kolejne wieki wydawały wielkich twórców. W tej plejadzie znajdują się znani nam klasycy, m.in.: Dante Alighieri, Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Niccolo Machiavelli. Współczesną literaturę włoską (XIX, XX w) reprezentują znaczący pisarze tj.: Alberto Moravia, Cesare Pavese, Elsa Morante, Carlo Cassola, Italo Calvino, Umberto Eco autor słynnej powieści pt. "Imię róży".

(fot. GBP Ostrów)
Czytelnicy chętnie sięgają na biblioteczne półki po utwory takich autorów jak: Malania Mazzucco, Mariolina Venezia czy po reporterskie opowieści Tiziano Terzaniego.

     Warto zwrócić uwagę na "powieści neapolitańskie" ("Genialna przyjaciółka", "Historia nowego nazwiska", "Historia ucieczki", "Historia zaginionej dziewczynki") Eleny Ferrante nominowane do Premia Strega - najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Włoszech.

     Młodszym czytelnikom znawcom pięknych lektur autorstwa Carlo Collodi'ego i Edmondo De Amicis'a można polecić interesujące i wartościowe utwory, które napisał Bruno Ferrero - salezjanin, chętnie podejmujący w swojej twórczości literackiej temat rodziny i wychowania. Dla nieco starszej młodzieży godne uwagi są intrygujące publikacje Federico Moccia.

     Jakie tytuły włoskich autorów czytelnik znajdzie na półce w Bibliotece Publicznej w Ostrowie? Nie sposób wymienić wszystkich, ale w nowej dostawie książek znajdują się utwory takich pisarzy jak: Irene Cao, Anna Maria Scarfo, Nicky Pellegrino, Elvira Seminara, Marcello Simoni i jego opowieść "Handlarz ksiąg przeklętych" opartą na doskonałej intrydze, którą z pewnością docenią nie tylko miłośnicy "Imienia róży" Umberto Eco.

     Po krótkiej rekomendacji wydawnictw włoskich autorów czytelnikom pozostaje tylko rozsmakować się na dobre w literaturze włoskiej, wykorzystując do tego każdy wakacyjny dzień i pielęgnując w pamięci wspomnienia oraz przyjacielskie relacje z młodymi pielgrzymami z Włoch podczas Światowych Dni Młodzieży.

Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/08/20160805ostr_wloska/art.php