W hołdzie partyzantom Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944

(fot. Zbigniew Jelen)

Proszowice, 1-08-2016

     Już po raz trzeci, tym razem w atmosferze ŚDM, w przerwie ulewnego deszczu, nastąpił Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Kilkudziesięcio osobowa grupa wyruszyła, sprzed tablicy wmurowanej na ścianie budynku szkoły podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, ku czci wkraczających do naszego miasta w dniu 28 lipca 1944 roku partyzantów Armii Krajowej.

     Historię powstania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej i wkroczenia pierwszego oddziału AK do Proszowic, przedstawił Rafał Chmiela - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowska". Partyzanci AK (których część przed akcją scaleniową należała do BCH), z rejonu Działoszyc, Skalbmierza, Opatowca, Koszyc, Nowego Brzeska, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowa i Proszowic, szli śladem swych pradziadków i ojców, masowo uczestniczących w Insurekcji 1794 r., Powstaniu Styczniowym i w wojnie odradzającej Polskę w 1918 roku.

     Na naszym, proszowskim cmentarzu, jest wiele mogił bohaterów walczących ze straszliwym niemieckim barbarzyńcą. Część tych, którzy współtworzyli Rzeczpospolitą Partyzancką w lipcu i sierpniu 1944 roku, na obszarze dawnego powiatu proszowskiego, spoczywa na naszym cmentarzu.

(fot. Zbigniew Jelen)

     Polegli w walce, ginęli i zmarli śmiercią naturalną. Znikoma część tych grobów utrwala pamięć o ich ofierze życia. W zdecydowanej części rodziny nie zaznaczają faktu udziału swojego ojca i dziadka w walce o Polskę z okupantem. - SZKODA. Wszak cmentarz to historia, naszych rodzin, regionu i Polski.

     Byli diamentami w morzu cierpień i przelanej polskiej krwi. Uczestnicy przemarszu, pod przewodnictwem nowego proboszcza, ks. dr Jana Zwierzchowskiego, odmówili okolicznościową modlitwę. Przewodnikiem po mogiłach zmarłych był Zbigniew Jeleń.

     Sylwetki partyzantów, Wandy Girtler, Jerzego Biechońskiego, Zdzisława Tomaszkiewicza, Dionizego Nowaka, Stanisława Gasa, Stanisława Lutego, Leona Pietrasa, Tadeusza Wywiała, Józefa Zastawnego, Leopolda Bochnaka, Romana Nowaka i Bogdana Śmitkowskiego, przybliżali: Zbigniew Jeleń, burmistrz Grzegorz Cichy, Jadwiga Liguzińska, Henryk Pomykalski i wiceburmistrz Iwona Latowska.

     Przy grobowcu, zasłużonej dla Proszowic i Polski, rodziny Sikorskich - Girtlerów, prof. dr Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP, odniósł się, w kontekście dziejów Polski i regionu, do wydarzeń związanych z okupacją i tych, po 1945 roku.

(fot. Zbigniew Jelen)

      W trakcie przygotowań do marszu i podczas jego trwania w kręgu działaczy Gniazda, zaistniał pomysł opracowania planu cmentarza z uwzględnieniem grobów partyzantów i żołnierzy walczących o Polskę. Ziemia cmentarna, ziemia prochów naszych zmarłych przodków, jest ziemią świętą, a tą, ubogaconą walczącymi o wolną Polskę, winniśmy czcić szczególnie.

Organizatorami przemarszu był burmistrz Grzegorz Cichy i Stowarzyszenie Gniazdo-Ziemia Proszowska.

Henryk Pomykalski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/08/20160801marsz/art.php