Adoptuj pszczołę!...

(fot. Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA)
(fot. Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA)

Piotrkowice Małe, 27-06-2016

     Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA działający przy Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych chce nagłośnić problem wymierania pszczół, jednocześnie pokazuje, w jaki sposób można przyczynić się do poszerzenia bioróżnorodności na naszym terenie, ponieważ co roku na świecie jest coraz mniej pszczół.

     Problem jest bardzo poważny, gdyż np. w Chinach nie ma ich już wcale i drzewa w sadach są zapylane ręcznie. Aż 1/3 produktów znajdujących się na naszym stole to zasługa zapylania przez pszczoły. Czy naprawdę chcemy, żeby owoce i warzywa, orzechy, zioła, oleje jadalne i inne produkty spożywcze zniknęły z naszego jadłospisu?

     Aby temu zapobiec uczniowie wykonali domki dla Murarki ogrodowej - Osmia Rufa, która jest nazywana pszczołą samotnicą. Domek wykonany jest z puszki po groszku konserwowym do środka włożone są rureczki bambusowe lub trzcinowe. Szkoła wyposażona jest w piękny obiekt, na którym znajduje się bogactwo drzew i krzewów, gdzie uczniowie zawiesili wykonane przez siebie domki.

Dzięki temu Osmia Rufa będzie mogła się rozmnażać i przyczyni się do poszerzenia bioróżnorodności.

(fot. Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA)

Czym jest murarka ogrodowa?

(fot. murarka-ogrodowa.pl)
Murarka Ogrodowa (a właściwie murarka ruda - bo tak brzmi jej nazwa gatunkowa) jest samotnie żyjącą pszczołą, która w ostatnich latach zyskała na znaczeniu dzięki swoim rewelacyjnym zdolnościom do zapylania upraw. Fakt samotniczego trybu życia nie przeszkadza jej żyć w nawet bardzo dużych koloniach, ale sprawia, że nie posiada instynktu społecznego w związku z czym nie broni gniazda. Dzięki temu jest bardzo łagodna i nie atakuje człowieka.

     Na warstwie zebranego pyłku samica składa jajo i zamurowuje ścianką z gliny. Potem znowu znosi pyłek i tak do całkowitego wypełnienia otworu. Z jaj wykluwają się larwy i żerują na zebranym pyłku, a jak zjedzą cały, przeobrażają się, przędąc kokon. Pod koniec lata matki giną, a kokony spoczywają w otworach przez zimę i na wiosnę wylęgają się z nich dorosłe owady.

(fot. Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA)

     Hodowla jest bardzo łatwa, sprawia wiele radości a tym samym przyczynia się do poszerzenia bioróżnorodności naszego otoczenia. Ponadto coraz częściej można spotkać hotele dla owadów, które są pożyteczne a ponadto stanowią ozdobę naszego otoczenia. Jeśli będziesz korzystał z murarek, grozi ci klęska urodzaju!

Na zdjęciach uczennice z klasy Technikum Ekonomicznego: Kopeć Ola, Płaszewska Katarzyna, Solarz Zuzanna, Kawalec Izabela.

Klub Miłośników Przyrody RZEKOTKA   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/06/20160627adoptuj/art.php