Czy warto oddawać krew?

(fot. Marcin Szwaja)

Dalewice, 11-06-2016

     Krew jest bezcennym źródłem życia. Niekiedy jej wartość docenia się dopiero wtedy, gdy organizm jest w potrzebie i konieczne jest pozyskanie nowych składników o tej samej grupie. Dlatego warto pomyśleć o tym, że każdy może być w tarapatach. Oddając już wcześniej krew, będę miał "czyste sumienie" iż nie byłem egoistą.

     Krew jest to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych i białych, płytek krwi i osocza. Dzięki niej transportowany jest tlen do wszystkich komórek organizmu, odpowiada za obronę organizmu przed infekcjami. Oddając krew, pomagamy także sobie. Krew jest badana. W razie jakichś problemów i nieprawidłowości Regionalne Centrum Krwiodawstwa przesyła informacje o stanie zdrowia dawcy. Dzięki temu ewentualne zagrożenia można odpowiednio wcześnie zdiagnozować. A ta wiedza jest bezcenna.

Krew i jej składniki przetaczane są chorym:

  1. poddawanym skomplikowanym operacjom chirurgicznym, w tym, kardiochirurgicznym, ginekologicznym, ortopedycznym, itp.,
  2. po ciężkich krwotokach związanych z urazami, wypadkami komunikacyjnymi,
  3. leczonym z powodu niedokrwistości i chorób nowotworowych krwi,
  4. leczonym z powodu chorób nowotworowych,
  5. chorym z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami krzepnięcia,
  6. kobietom w ciąży i po porodzie, u których wystąpił znaczny ubytek krwi.
     Po oddaniu krwi lub jej składników dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. (8 czekolad, baton). Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki lub pracy. Zwrot kosztów przejazdu. Honorowi krwiodawcy mają możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od dochodu.

     Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów (mężczyźni) otrzymują w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża (po potwierdzeniu wniosku przez RCKiK) - tytuł oraz legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Zasłużeni HDK I stopnia (kobiety po oddaniu 15 litrów krwi, mężczyźni po oddaniu 18 litrów krwi) są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie (na podstawie odpowiedniej legitymacji ZHDK). Honorowemu Krwiodawcy, który oddał co najmniej 20 l krwi lub innych równoważnych składników krwi mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz nadawana przez Ministra Zdrowia odznaka Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

     Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. U których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Krwi nie można oddawać, jeżeli w ciągu ostatnich 12 miesięcy były przeprowadzone zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne badania diagnostyczne oraz jeśli było prowadzone leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi.

     Jak radzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przed pobraniem trzeba być wyspanym i wypoczętym, zdrowym, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia. Nie brać aktualnie żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety, czyli np.: popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych. Trzeba zjeść lekki posiłek i w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić około 2 litrów płynów. Wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Adres Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie: ulica Rzeźnicza 11 (rejestracja dawców w godzinach 7.15-16.30) tel.: 12 261 88 03; 12 261 88 04, telefon alarmowy czynny całą dobę: 12 644 09 99.

Marcin Szwaja   

PS.
Mimo licznych korzyści i przywilejów płynących z tego faktu, najważniejszym jest chrześcijański odruch, bezinteresowny gest, który ratuje drugiego człowieka. Mnie dodatkowo motywowała wiedza o tym, że tylko 15% populacji w Polsce posiada Rh ujemną grupę krwi. A taką mam i z chęcią dam!. Bać się nie ma czego, dzięki fachowej obsłudze personelu w Centrum cała procedura odbywa się szybko i sprawnie. To samo tyczy się oświadczenia - katolika gdzie: Wyrażam zgodę aby po mojej śmierci pobrano narządy z mojego ciała w celu ratowania życia i zdrowia innych ludzi.

Drogowskazem powinny być słowa naszego papieża Jan Paweł II: Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/06/20160611kriwiodawstwo/art.php