Akcja Zdrowie - rozmowa z Wojtkiem Marcem

Wojciech Marzec, rajd rowerowy - lipiec 2015
(fot. Akcja Zdrowie)

Proszowice, 4-06-2016

     Wojciech Marzec jest nauczycielem wychowania fizycznego, pracuje w Gimnazjum w Proszowicach. Od wielu lat zajmuje się sportem szkolnym. Był założycielem Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Proszowicach oraz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Pełni także funkcję koordynatora sportu szkolnego w Powiecie Proszowickim.

Co jest dla Pana najważniejsze w pracy z młodymi ludźmi?
W mojej pracy dużą uwagę przywiązuję do sprawności młodych ludzi, bo sprawny człowiek to człowiek zdrowy i szczęśliwy. Człowiek szczęśliwy to zazwyczaj ktoś, kto ma więcej przyjaciół i lepszą pracę, ogólnie człowiek, któremu łatwiej się żyje.

Co należy do Pańskich obowiązków jako Powiatowego Koordynatora sportu szkolnego?
Jako Powiatowy Koordynator sportu szkolnego zajmuję się współpracą z Małopolskim Szkolnym Związkiem Sportowym. Układam kalendarz imprez, który musi być dostosowany do zawodów wyższego szczebla. W kalendarzu znajdują się imprezy sportowe skierowane do uczniów szkół podstawowych - są to Igrzyska Młodzieży Szkolnej, gimnazjalnych - Gimnazjada Młodzieży Szkolnej oraz w mniejszym stopniu dla młodzieży szkół średnich - Licealiada Młodzieży Szkolnej. Zgodnie z tym kalendarzem zajmuję się organizacją tych zawodów (są to 34 imprezy rocznie), ale także zakupem nagród, wypisywaniem dyplomów, pomagam w przygotowaniu wyjazdów na zawody wyższego szczebla (rejonowe, wojewódzkie), gdyż zwycięzcy zawodów powiatowych startują później w zawodach, na których reprezentują nasz powiat.

Został pan animatorem działań sportowych w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki chorób pn. Akcja Zdrowie. Na czym polega ten program i kto go finansuje?
Projekt nazwany został Akcja Zdrowie i finansowany jest z funduszy norweskich. Celem programu promującego zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób jest zmniejszenie poziomu zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów płuc i oskrzeli w Powiecie Proszowickim. Chodzi przede wszystkim o podniesienie świadomości społecznej w zakresie czynników chorobotwórczych oraz sposobów ich ograniczania, a także zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych, w tym programów przesiewowych i diagnostyki. Całe przedsięwzięcie kierowane jest do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkających w Powiecie Proszowice. Realizacja projektu odbywa się w formie profilaktyki pierwotnej oraz wtórnej na zasadzie działań na kilku kierunkach:
  • Najpierw ankieterzy zbierali dane o warunkach życia i zdrowia wszystkich mieszkańców naszego powiatu,
  • na podstawie ankiet wytypowana została wśród mieszkańców liczna grupa ryzyka celem darmowego ich przebadania (obowiązkowo RTG oraz spirometria, a w razie wątpliwości co do stanu zdrowia dalsza diagnostyka),
  • we wszystkich sołectwach naszego powiatu, a także szkołach gimnazjalnych i średnich oraz w ramach zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku zostały przeprowadzone spotkania edukacyjne dotyczące zdrowia, zdrowego stylu życia oraz czynników ryzyka sprzyjających zachorowalności na choroby cywilizacyjne,
  • celem pokazania mieszkańcom powiatu, w jaki sposób można zdrowo spędzać wolny czas bez używek, telewizora i innych "pożeraczy czasu" organizujemy integrujące wszystkich uczestników imprezy sportowe.
Koordynatorem projektu jest mgr inż. Piotr Jasion, absolwent AGH, były rzecznik prasowy prezydenta Miasta Krakowa, dziennikarz, z powodzeniem od lat zajmuje się realizacją projektów społecznych, których celem jest poprawa jakości życia osób i grup o szczególnych potrzebach. Realizowany w Powiecie Proszowickim projekt wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę antyrakową.

Koordynatorem medycznym projektu jest dr Wojciech Skucha - Ordynator Oddziału Pulmonologii w Szpitalu w Proszowicach, społecznik, człowiek zajmujący się szeroko pojętym zdrowiem, który systematycznie uczestniczy w różnych formach aktywności fizycznej i własnym przykładem pokazuje, jak zdrowo żyć.

Koordynatorem do spraw promocji zdrowia w projekcie jest Łukasz Szaporów nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych, czynny sportowiec, trener kilku dyscyplin sportowych, zajmujący się sprawnością i zdrowiem naszej młodzieży.


Jaka jest Pana rola w tym przedsięwzięciu?
Mnie wraz z Panem Markiem Szymańskim - nauczycielem Centrum Oświatowego w Koszycach, który jest także promotorem zdrowego stylu życia oraz organizatorem wielu zawodów sportowych, przypadło w udziale organizowanie imprez sportowych w ramach projektu. W czasie trwania projektu (od marca 2015 do czerwca 2016 roku) przygotujemy i przeprowadzimy ich 12, do tej pory odbyły się już:

20 i 22.III.2015 - Turniej tenisa stołowego
17 V 2015 - Bieg uliczny w Proszowicach
21.VI.2015 - Piknik rodzinny (park miejski w Proszowicach)
26.VII.2015 - Wycieczka rowerowa
23.VIII.2015 - Wycieczka rowerowa
15.IX.2015 - Turniej koszykówki i siatkówki
20 i 22.XI.2015 Turniej Siatkówki
11 i 13.XII.2015 II Turniej Tenisa Stołowego
15 i 17.I 2016 Turniej Piłki Halowej
27.IV.2016 - Maraton pływacki
15.V.2016 - Wycieczka rowerowa


Jakie plany w najbliższym czasie?
W czerwcu, na zakończenie projektu, odbędzie się piknik rodzinny.

Na miesiąc przed zakończeniem projektu prosimy o podzielenie się wrażeniami.
Biorąc pod uwagę moje doświadczenia związane z organizacja zawodów sportowych w ramach projektu mogę stwierdzić, iż jest coraz większe zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w aktywnej formie. Rośnie także świadomość, szczególnie młodych ludzi, co do zdrowego stylu życia, czyli aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. Są to dwa główne czynniki sprzyjające zdrowiu. Oprócz przygotowania i przeprowadzenia zawodów sportowych w projekcie zajmowałem się także wraz z Panią Anetą Sobczyk oraz Panią Ewą Cichą z Oddziału Pulmonologii w Proszowicach profilaktyką zdrowotną w gminach Radziemice oraz Koszyce realizowaną w formie spotkań edukacyjnych w gminach. Chcę podkreślić, że realizacja projektu przebiega bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu i profesjonalnemu podejściu wielu ludzi w Starostwie Powiatowym w Proszowicach, m.in. Pani Skarbnik Izabeli Moliszewskiej i Pani Księgowej Projektu Anicie Wojtasik oraz wielu innym zaangażowanym w Projekt pracownikom Starostwa jak również pracownikom Szpitala Powiatowego w Proszowicach.

Czym się Pan kieruje angażując się w tego typu działania?
Angażując się w różnego rodzaju działania na rzecz aktywności fizycznej, kieruję się przesłaniem, którego autorem jest nadworny lekarz trzech polskich królów z XVI wieku doktor Wojciech Oczko, który powiedział: "Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu". Na koniec chciałem podziękować wszystkim, z którymi miałem i mam przyjemność współpracować przy realizacji działań podejmowanych w związku z realizacją projektu. Ta współpraca pozwoliła mi wiele się nauczyć i nabrać doświadczenia, które z pewnością wykorzystam w dalszej pracy. Za rozmowę dziękuje redakcja Mediateki - magazynu kulturalnego MBP

Redakcja Mediateki - magazynu kulturalnego MBP   

(fot. Akcja Zdrowie)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/06/20160604zdrowie_wojtek/art.php