Rezygnacja z jednej lokalizacji dla jądrówki

elektrownia jądrowa Dukovany - Czechy (fot. pl.wikipedia.org)

19-02-2016

     Siedem lat temu 13 stycznia 2009 r. uchwałą Rady Ministrów podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad nowym Programem Polskiej Energetyki Jądrowej i budowie elektrowni jądrowej w Polsce, po nieudanych próbach budowy w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim w latach 1982 - 1990.

     Prace nad realizacją programu kontroluje należąca do skarbu państwa spółka Polska Grupa Energetyczna (PGE) i założona przez nią specjalna spółka do nadzorowania budowy PGE EJ1.

     Zgodnie z założeniem Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ) pierwszy blok jądrowy w Polsce miał zostać uruchomiony w 2025 roku, ale jeszcze przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki poprzedniego rządu twierdzili, że bardziej realnym jest rok 2029. Choć jest wielce prawdopodobne, że i ta data zostanie przesunięta, m.in. ze względu na już istniejące duże opóźnienie w przygotowaniu procesu inwestycyjnego oraz dużych rozbieżnościach w szacunkach kosztów budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

     Jeszcze latem 2015 roku PGE EJ1. spółka powołana do przygotowania procesu inwestycyjnego i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że na podstawie procedury oceny oddziaływania inwestycji na środowisko rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego: "Choczewo" i "Lubiatowo - Kopalino" w gminie Choczewo oraz "Żarnowiec" w gminach Krokowo i Gniewino.

     Natomiast z powiadomienia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, z 20 stycznia br. dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe wynika, że na wniosek PGE EJ1. wyłączono z zakresu przedsięwzięcia wariant lokalizacji "Choczewo".

     Przeprowadzone dotychczas przez spółkę PGE EJ1. badania i analizy pozwalają stwierdzić, że spośród rozpatrywanych dotychczas terenów w województwie pomorskim lokalizacje "Lubiatowo - Kopalino" w gminie Choczewo oraz "Żarnowiec" w gminach Gniewino i Krokowa w największym stopniu spełniają społeczne i środowiskowe kryteria bezpieczeństwa, jakim powinna odpowiadać lokalizacja elektrowni jądrowej. Spółka zdecydowała o prowadzeniu badań środowiskowych i lokalizacyjnych w tych dwóch wybranych lokalizacjach w celu zapewnienia efektywności dalszych prac projektowych oraz wypełnienia wymogów procedury środowiskowej.

     Lokalizacja "Choczewo" obejmowała obszar Wydmy Lubiatowskiej, jeden z najpiękniejszych terenów wydmowych w Polsce, który jak wskazuje Greenpeace podlega ochronie w ramach europejskich dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Na koniec grudniu 2015 roku na świecie działały 439. reaktory jądrowe. Dla porównania, na początku 2015 roku działało 437. reaktorów. World Nuclear Association (Światowe Stowarzyszenie Nuklearne) informuje, że jest to wynik uruchomienia w ubiegłym roku 10. nowych reaktorów jądrowych i wyłączenia 8. starych.

Andrzej Powidzki   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2016/02/20160219jadrowka/art.php