PEACEPAINTING - spotkanie z kulturą żydowską w Koszycach

(fot. MBP w Proszowicach)
(fot. MBP w Proszowicach)
(fot. MBP w Proszowicach)

Koszyce, 23-12-2015

     Warsztaty artystyczne w dniu 14 grudnia 2015 r. zapisały się pięknie w historii naszego projektu. Tym razem hasłem przewodnim warsztatów była wielokulturowość w sztuce ze szczególnym naciskiem na motywy kultury żydowskiej w malarstwie, architekturze i kulturze europejskiej.

     Bogaty program tego dnia rozpoczął się wystąpieniem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach Pani Katarzyny Wawrzeń, która mówiła o tym, że minęły już dwa lata wspólnych spotkań, pracy oraz działań na rzecz edukacji artystycznej. Wspominała początki działalności, ludzi, których mieliśmy zaszczyt poznać, miejsc, które odwiedziliśmy. Podkreśliła też wkład pracy wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu.

     Współgospodarzem spotkania był wójt gminy Koszyce Pan Stanisław Rybak, który przywitał serdecznie uczestników spotkania na Ziemi Koszyckiej przypomniał, że budynek Muzeum to dawna, pięknie odrestaurowana synagoga, mówił o wielokulturowości Koszyc i podkreślał, jak ważny jest szacunek do każdego człowieka bez względu na jego poglądy, wyznanie, wygląd czy przynależność etniczną.

(fot. MBP w Proszowicach)
(fot. MBP w Proszowicach)
     Wykład dotyczący motywów żydowskich w malarstwie i architekturze wygłosił artysta malarz p. Marcin Czaja z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie pracuje jako asystent malarstwa i rysunku. W swojej prezentacji dokonał przeglądu wybranych obrazów (od Rembranta, Gierymskiego, Gotlieba, poprzez Chagalla i Klimta po Jonasza Sterna), pokazał i omówił zrekonstruowane synagogi (poczynając od najstarszych w Syrii poprzez synagogi w Polsce: w Gwożdźcu, Łańcucie i w Krakowie). Dużą ciekawość publiczności wywołały odniesienia do kultury żydowskiej funkcjonujące we współczesnej rzeczywistości - okładka książki "Z Krakowa na Krypton", egzemplarz jednego z pierwszych wydań "Supermana" czy Leonard Nimoy jako Spock z serialu "Star Trek".

     Po wykładzie kilka słów o swojej twórczości powiedział p. Paweł Olchawa, którego obrazy można było oglądać podczas zwiedzania Muzeum. Zwiedzanie Muzeum Ziemi Koszyckiej okazało się także pięknym powrotem do czasów przeszłych szczególnie dla młodych ludzi.

     Z kolei p. Jarosław Zatorski - były burmistrz Chmielnika, pokazał nam urok żydowskiej kultury, pokazując w swojej prezentacji dorobek 14-letniej pracy w krzewieniu dziedzictwa kulturowego narodu żydowskiego. Prezentacja i występ taneczny gimnazjalistek z zespołu Kamena zrobiły na wszystkich duże wrażenie.

     Pełni wrażeń i pomysłów młodzi artyści przystąpili do sztalug, aby zmierzyć się ze swoją wyobraźnią i dać upust fantazji. Opiekunem warsztatów był artysta malarz pan Marcin Czaja.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i zaangażowanie. A podkrakowskie Koszyce i ich gościnni i serdeczni mieszkańcy zapiszą się na długo w naszej pamięci.

MBP w Proszowicach   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/12/20151223peacepainting/art.php