Skarby Ziemi - KWARC

kwarc Madagaskar, z kolekcji M. Łowczowskiego
(fot. A.Grzybowski)

Wieliczka, 8-12-2015

     Wystawa "Kwarc" zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w ramach cyklu "Skarby Ziemi" prezentuje najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie minerał. Cenne okazy pochodzą z różnych stron świata.

     Swoistą "bazą" materiałową dla występowania kwarcu, jest najczęściej na ziemi spotykany obok tlenu pierwiastek, czyli krzem. Oba pierwiastki łączą się dając trwałą strukturę krystaliczną SiO?. Dwutlenek krzemu wchodząc w związki z innymi pierwiastkami tworzy olbrzymią grupę mineralogiczną krzemianów. Wystawa prezentuje jedynie podstawowego reprezentanta tej grupy w rozlicznych formach jakie przybiera występując w przyrodzie.

     Zatem na ekspozycji znajdują się odmiany krystalicznego kwarcu, jego postacie skrytokrystaliczne (chalcedony) oraz amorficzne (opale) a ponadto ciekawe asocjacje kwarcu z innymi minerałami a także wtórne mineralizacje krzemienne.

     Uzupełnieniem ekspozycji są plansze informujące o pochodzeniu i właściwościach kwarcu. Stronę plastyczną dopełniają barwne wielkoformatowe fotografie kwarcu i jego odmian w różnych postaciach skupień.

Wystawę można zwiedzać do 13 marca 2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce, codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 8.30 - 15.30 (ostatnie wejście).

     Okazy pozyskano dzięki uprzejmości Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie oraz kolekcjonerów: Andrzeja Bezkorowajnego, Witolda Bogacza, Przemysława Budzyńskiego, Janusza Gradowskiego, Agaty, Anny i Tadeusza Jurkowskich, Mariana Łowczowskiego oraz Jacka Szczerby.

red.   

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/12/20151208wiel_kwarc/art.php