Przebudowa ''parceli'' kością niezgody

 (fot. Adam Psica)

Proszowice, 9-09-2015

     W poniedziałek (7 września) mieszkańcy osiedla nr 1 w Proszowicach zdecydowali, aby przypadające im pieniądze z budżetu obywatelskiego (27 tysięcy) przeznaczyć na przebudowę skwerku przy ulicy Kościuszki. Ponieważ burzliwe spotkanie osiedlowe może okazać się tylko wstępem do dalszych działań przeciwników poprawy wizerunku "parceli" spróbujmy przyjrzeć się projektowi (opis poniżej).

     "Kontrkandydatem" rewitalizacji skwerku jest o dziwo, dołożenie się do budowy sieci wodociągowej. Dziwne, gdyż tym powinna zajmować się gmina ze swoim budżetem, więc skoro osiedle chce oddać swoje pieniądze gminie, to po co w ogóle ten budżet obywatelski? Nie wiem czy cena 300 tys. (rewitalizacja) nie jest lekką przesadą, a kwota, budowy nitki wodociągu na ul. Krakowskiej 83 tysiące zł., jest mocno niedoszacowana. Może po prostu pomyśleć o zrealizowaniu projektu rewitalizacji w sposób bardziej oszczędny..., a gmina niech w końcu, "ogarnie się" i zrobi to co do niej należy, a nie szuka pieniędzy w budżetach obywatelskich. Przejdźmy do opisu projektu, oddajmy "głos" Izie Nowak jego autorce:

red.   

Koncepcja rewitalizacji Parceli znajdującej się przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Proszowicach zakłada przywrócenie do życia zaniedbanego placu zabaw oraz stworzenie nowej przestrzeni rekreacyjnej służącej mieszkańcom, jako miejsce spotkań i wypoczynku.

 (fot. Iza Nowak)

Bazą decydującą o charakterze powstałego placu są chaotycznie rosnące drzewa, które w większości należało zachować i odpowiednio wkomponować w koncepcję całego założenia.

Plac przeznaczony jest zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Ponieważ układ przestrzenny został podzielony na trzy strefy, każdy znajdzie dla siebie dogodne miejsce. Każda strefa pełni odmienną funkcję tj. placu miejskiego, placu zabaw oraz spokojnego skweru.

Otwarty plac o charakterze miejskim wyposażony jest w nowoczesny przystanek autobusowy, kiosk handlowy, stojak na rowery oraz dodatkowe siedziska. Na tym obszarze mieści się także pokaźny skalniak, w którym dominuje zieleń niska w postaci różnorodnych krzewów.

Plac zabaw posiada rozmaite urządzenia zabawowe oraz urządzenia sportowo-rekreacyjne. Podłożem większości urządzeń jest bezpieczna nawierzchnia EPDM amortyzująca upadki, drewniane siedziska stanowią zaś naturalną blokadę spadku terenu. Ławki stanowią istotny element całego założenia, gdyż mają one nietypowy wygląd, kształt i funkcję. Transformator znajdujący się przy placu zabaw został przesłonięty roślinnością pnącą, która wspina się do góry po stalowych kratkach przymocowanych do muru. Ścianę kolejnego budynku przylegającego do placu zabaw, zlokalizowaną na wprost huśtawki zdobi graffiti z motywem bajkowym, co tworzy przyjazny dla dzieci klimat.

Wszystkie strefy przecina główna oś kompozycyjna biegnąca od rynku w kierunku dwóch ażurowych altan znajdujących się w strefie cichego skweru. W pełni oświetlony deptak zaprasza przechodniów wracających z rynku do wejścia na teren placu. Oświetlenie stanowią podłogowe lampy solarne LED, które pozwalają na znaczne oszczędności i nie wymagają żadnej skomplikowanej instalacji. Takie oświetlenie na terenie placu pozwala na korzystanie z niego również po zmroku zapewniając przy tym całkowite bezpieczeństwo oraz niezwykłe efekty wizualne.

Nawierzchnia placu to głównie impregnowane drewno, które doskonale komponuje się w większości aranżacji ogrodowych, podkreślając ich naturalny charakter oraz harmonizując z roślinnością ogrodową. Drewniana nawierzchnia stanowi doskonałe połączenie z nawierzchnią trawiastą, grysem granitowym, nawierzchnią bezpieczną EPDM czy też betonową płytą chodnikową. Przestrzeń parceli wydzielona została od ruchliwych ciągów komunikacyjnych szpalerami drzew jak i ogrodzeniem.

Rewitalizacja parceli ma za zadnie ożywić tkankę miejską, dać radość wszystkim mieszkańcom oraz stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, która stanie się kolejnym punktem na mapie Proszowic, którym możemy się pochwalić. Placem może cieszyć się każdy, gdyż jest dostosowany dla różnych grup ludzi, służąc im jako nowoczesne miejsce codziennego wypoczynku, bezpiecznej zabawy i spacerów. Miejsce spotkań w porze lunchu i po pracy, w którym można coś zjeść lub wypić kawę.


     Przy tej okazji zwolennicy rewitalizacji dziękują pani Izie Nowak studentce 3 roku Architektury na Politechnice Krakowskiej za ogromny wkład w przygotowaniu projektu rewitalizacji "PARCELI". [red.]

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/09/20150909parcela/art.php