Pomoc dla producentów rolnych - susza

(fot. static.twojapogoda.pl)

Proszowice, 4-09-2015

     Wnioski do ARiMR o pomoc dla producentów rolnych w związku ze szkodami spowodowanymi przez suszę należy złożyć do 30 września 2015 r. Pomoc będzie udzielana dla tych gospodarstw, które dysponują protokołami strat wykazującymi, że szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30%. W celu uzyskania protokołu strat producent rolny powinien złożyć do urzędu gminy właściwego ze względu na wystąpienie szkód wniosek o oszacowanie szkód.

     Druki formularzy, które właściciele gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej winni składać oraz procedura postępowania są dostępne na stronach BIP Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakładce Rolnictwo, a także w Urzędach Gmin i Powiatowych Zespołach Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Warunkiem uzyskania pomocy jest między innymi oszacowanie szkód przez komisję powołaną, przez Wojewodę Małopolskiego. Komisja dokonuje oszacowania szkód do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, jednak musi to nastąpić przed zbiorem danej uprawy albo jej likwidacją.

     Ewentualne wnioski do urzędu gminy o oszacowanie szkód przez komisję powołaną przez Wojewodę należy złożyć niezwłocznie, do 10 dni od wystąpienia suszy, nie później niż do 10 września 2015 r.

     Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem nr F.we.07-367/2015 z dnia 28.08.2015 r. poinformował, że w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu u sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostateczny termin składania do biur powiatowych Agencji wniosków producentów rolnych o pomoc w związku ze szkodami spowodowanymi przez suszę określono na dzień 30 września 2015 r.

     Planowana przez Radę Ministrów jest pomoc w wysokości 800 zł/ha dla sadów i krzewów owocowych, a dla pozostałych upraw 400 zł do hektara (z zastrzeżeniem, że stawka ta zgodnie z prawem europejskim dotyczy gospodarstw, które ubezpieczyły się od przynajmniej jednego ryzyka. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tą pomoc pomniejszoną o połowę).

     Zgodnie z informacją http://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=8058 Wojewody Małopolskiego obecnie w niektórych gminach Małopolski szacowane mogą być straty w uprawach ziemniaków, roślin strączkowych, krzewów owocowych i chmielu, a także warzyw gruntowych i tytoniu, ale te ostatnie jedynie na terenie gminy Szczucin.

     Szacowaniem nie będą objęte wnioski na uprawy roślin, dla których upłynął agrotechniczny termin zbioru, np. zboża. W przypadku Gminy Proszowice wg. średniego wskaźnika klimatycznego bilansu wodnego za okres od 21 kwietnia do 20 sierpnia 2015 r. kryterium suszy wg. Roz.MRiRW) nie zostało przekroczone. W szczególnych przypadkach (gleby lekkie, o niekorzystnym ukształtowaniu i dla niektórych grup roślin -np. rośliny strączkowe, ziemniaki, łąki - dotyczy II pokosu) producenci rolni, u których susza spowodowała wystąpienie co najmniej 30% obniżenia dochodu powinni niezwłocznie złożyć do urzędu gminy właściwego ze względu na wystąpienie szkód wniosek o oszacowanie szkód. Wnioski powinny być złożone w terminie do 10 dni od wystąpienia niekorzystnego zjawiska. Dla wniosków złożonych po 10 września komisja powołana przez wojewodę nie będzie w stanie wydać protokołu przed 30 września.

Susza - oznacza szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietnia do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb; w przypadku, gdy dla danej rośliny nie jest prowadzony monitoring suszy szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.

red.   

Źródło: UGiM Proszowice

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/09/20150904susza/art.php