Pielgrzymowanie do Czarnej Madonny

(fot. i.ytimg.com)

Skalbmierz, 22-08-2015

     Mietek Szcześniak w piosence Moje wędrowanie śpiewa z ufnością: "Jesteś dla nas -wędrowców jak zdrój czystej wody, duszy wytchnienie, niebiańskie ogrody". W znanym serialu słyszymy, że "życie jest nowelą", ale przecież dzieje w noweli biegną do przodu poza nami, bez naszego udziału. Patrząc w duchu wiary na nasze istnienie możemy powiedzieć, że życie ma swój cel, mamy Przewodnika.

     W Wikipedii możemy przeczytać: pielgrzymka - podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność.

     Pielgrzymki mają tradycję sięgająca blisko 2 tysiącleci, a ich geneza leży w Piśmie Świętym, według którego życie to stałe pielgrzymowanie. W szczególny sposób w miesiącu sierpniu Polska pielgrzymuje na Jasną Górę. Częstochowa to miejsce nazywane jest przez wielu "duchową stolicą Polski". I rzeczywiście dla ogromnej rzeszy katolików w Polsce, Częstochowa i klasztor jasnogórski jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym.

     Co roku do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują pieszo setki tysięcy ludzi, a ogólna liczba pielgrzymów przekracza 3 miliony osób rocznie. 26 sierpnia w kalendarzu liturgicznym Kościoła przypada święto Matki Bożej Częstochowskiej.

     W 1711 roku wyruszyli pierwsi pielgrzymi z Warszawy. Trasa warszawskiej pielgrzymki liczy ok. 250 km. Trasa kieleckiej pielgrzymki liczy ok. 200 km i prowadzi z Wiślicy - kolebki chrześcijaństwa na Jasną Górę.

     Na Jasnej Górze otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. Pochodzenie obrazu, osnute legendami pozostaje dotąd niewyjaśnione. Prawdopodobnie pochodzi ze Wschodu i stanowi typ ikony. Jasnogórski wizerunek Maryi bardzo przypomina bizantyjską ikonę z końca X w., znajdująca się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

     Obraz Matki Bożej sprowadził do Częstochowy Władysław Książę Opolski z zamku w Bełzie i umieścił w ufundowanym przez siebie klasztorze, do którego sprowadził z Węgier ojców Paulinów. Obraz bardzo szybko zasłynął cudami. Jasna Góra stawała się głównym ośrodkiem kultu maryjnego w całej Polsce i zarazem duchowa stolicą naszej ojczyzny. Na jej święto - 26 sierpnia - przybywają wciąż rzesze pielgrzymów.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/08/20150822pielgrzymowanie/art.php