OSP Baranów i pikniki rodzinne - integracja społeczności.
Zjazd rodaków z Baranowa

uczestnicy zjazdu rodaków (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

Baranów, 7-07-2015

     W ostatni weekend Baranów stał się centrum kulturalny gminy Skalbmierz. Pan Józef Belski pochodzący z Baranowa był inicjatorem zjazdu koleżeńskiego rodaków z Baranowa (wioski położonej w gminie Skalbmierz). Spotkanie odbyło się w sobotę 4 lipca br. Przybyło około 30 osób z różnej części Polski.

     Zjazd rozpoczęto mszą świętą w kolegiacie w Skalbmierzu, uczestnicy odwiedzili miejscowy cmentarz, zapalając znicz na grobach swoich bliskich, odwiedzili swoją rodzinną wioskę Baranów. Przy stole prowadzono wiele ciekawych rozmów wspominkowych.

Natomiast w niedzielę w Baranowie królował piknik rodzinny.

     Według dokumentów, będących w posiadaniu strażaków z Baranowa, jednostka OSP Baranów powstała w 1932 roku. Jej założycielami byli: Mikołaj Szafarski, Piotr Szafarski, Józef Przygodziński, Jan Kuśpiel, Piotr Włodarski, Wincenty Wątor, Jan Zmarlak, Stanisław i Piotr Wątor, Władysław i Józef Zmarlak, Jan Pudo, Marian Belski i inni.

piknik rodzinny w Baranowie (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)
     Do pierwszego wyposażenia jednostki zaliczono: ręczną sikawkę, tłumicę [Sprzęt pożarniczy do gaszenia iskier i żaru przenoszonych przez wiatr na obejścia i dachy - płaskie wiklinowe miotły, obszyte nasiąkliwą tkaniną, osadzone na długich drążkach. Tłumice macza się w wiadrach z wodą i uderza nimi w miejsca, gdzie spadły iskry lub z których wydobywa się płomień. Obecnie są używane metalowe (z cienkiej blachy) stosowane przeważnie do tłumienia pożarów między innymi ściółki leśnej i traw. - pl.wikipedia.org] i trąbkę sygnalizacyjną. Zanim jednostka rozpoczęła działalność wybuchła II wojna światowa i nastąpiła konieczność podporządkowania się okupantowi. Większość strażaków wstąpiła partyzantów.

     Po wyzwoleniu ci, którzy przeżyli wojenną zawieruchę zaczęli na nowo organizować się w straży. W 1948 roku postanowiono wybudować remizę, zamierzenie to zostało zrealizowane w 1952 roku i budynek stał się chlubą strażaków i mieszkańców Baranowa. W 1958 roku został zakupiony sztandar. Fundatorami byli strażacy oraz część mieszkańców Baranowa. Sztandar do dnia dzisiejszego jest dumnie prezentowany przez druhów strażaków.

     Poprzedni obiekt OSP został sprzedany, a dziś stoimy przy nowym obiekcie OSP Baranów i Wiejskim Domu Kultury, którego budowę rozpoczęto w 2013 roku. Druhowie z Baranowa razem z radą sołecką i kołem gospodyń są organizatorami corocznego integracyjnego pikniku rodzinnego w pierwszą niedzielę lipca. W tym roku 5 lipca odbył się 8 Piknik rodzinny w Baranowie.

     Z gościnnymi występami przybyli zespół "Wincentowianie" i zespół "Fiesta" z gminy Piekoszów koło Kielc. Proboszcz i kapelan strażaków ks. Marian Fatyga rozpoczął piknik mszą świętą w intencji mieszkańców Baranowa, serwowano kiełbaskę z grila, chleb ze smalcem, było wiele atrakcji i dla ciała i dla ducha.

     Strażacy są obecni na wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych i patriotycznych na terenie gminy i powiatu. Dzięki pomocy Urzędu Gminy, środkom unijnym oraz zaangażowaniu druhów strażaków i mieszkańców Baranowa pragną dokończyć budowę nowej remizy i oczekują również na samochód strażacki. W planach jest prowadzenie żywej działalności kulturalnej w budowanym Wiejskim Domu Kultury.

piknik rodzinny w Baranowie(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)


red.   

Źródło: informację przekazał ks. Marian Fatyga

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/07/20150707skalb_baranow/art.php