Edukacja globalna w Radziemicach

(fot. Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach)
(fot. Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach)

Radziemice, 11-06-2015

     We wtorek 9 czerwca w radziemickiej Wielofunkcyjnej Świetlicy Oświatowej odbyły się warsztaty w ramach projektu realizowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej ZNAK z Krakowa Globalnie-Lokalnie-Aktywnie. Działania na rzecz rozwoju edukacji pozaformalnej. Zakresem warsztatów była edukacja globalna. Zajęcia prowadziły Panie Izabela Parkitna-Mierzwa i Anita Ponikło. Udział w spotkaniu brały dzieci z II kl. SP w Radziemicach pod opieką Pani Elżbiety Zagórskiej.

     Podczas trzygodzinnych warsztatów dzieci dowiedziały się m. in. co łączy ludzi na świecie, kto uszył nasze spodnie, kto wyprodukował kawę, skąd wzięły się surowce do wyprodukowania naszego telefonu komórkowego, dokąd trafiają nasze śmieci, dlaczego tylu ludzi na świecie głoduje, skoro na Ziemi produkuje się zbyt wiele żywności.

     Każdy z nas swoimi codziennymi wyborami ma szansę realnie oddziaływać na życie ludzi w krajach Północy i Południa. Zależymy od siebie nawzajem. Zadaniem uczestników spotkania było znalezienie kraju z którego produkt czy surowiec pochodzi i odznaczenie na mapie tego państwa.

(fot. Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach)
(fot. Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach)
     W czasie zabawy uczestnicy warsztatów sprawdzali w jakim kraju zostały wyprodukowane ich ubrania, jak się okazało żadne z dzieci nie miało na sobie ubrań pochodzących z polski. Kolejnym punktem spotkania było namalowanie w pięcioosobowych grupach, drogi jaką przebywa bawełna począwszy od pól bawełnianych do gotowych dżinsów.

     W trosce o nasze środowisko naturalne Panie przygotowały dla drugoklasistów zadanie, które polegało na podzieleniu przyniesionych pustych już opakowań po różnych produktach do odpowiedniej grupy śmieci tzn., na te które można użyć ponownie po opróżnieniu, na takie które da się przetworzyć, oraz opakowania wielkokrotnego użytku. Grupa bardzo dobrze poradziła sobie z tym zadaniem. Jego celem było zwrócenie uwagi dzieci na rozważne kupowanie najlepiej w opakowaniach ekologicznych lub bez opakowań, kupowanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku.

     Ludzie na co dzień nie czują, że mają kontakt z resztą świata, są od niej zależni, i wreszcie - że sami oddziałują na mieszkańców odległych krajów, na przykład poprzez jedzenie, które spożywają, ubrania które noszą, kulturę masową czy powietrze, którym oddychają. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej, fundacja pragnie ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to - pobudzać do solidarności międzyludzkiej już najmłodszych.

     Panie prowadzące warsztaty były mile zaskoczone wiedzą drugoklasistów z Radziemic, którzy niejednokrotnie udowodnili, że wiedzą co to jest globalizacja poprzez zadawane pytania i udzielane odpowiedzi. Była to grupa aktywna, chętnie biorąca udział we wszystkich zadaniach jakie były do wykonania, a można to zobaczyć na prezentowanych zdjęciach.

Jolanta Kupczyk   

(fot. Wielofunkcyjna Świetlica Oświatowa w Radziemicach)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/06/20150611globalna/art.php