Młody Asyż - młodzież na rzecz tolerancji i pokoju

(fot. IDMJP2)
Kraków, 27-01-2015

     Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie uruchamia wieloletni projekt Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju. Jest to bezpłatny program edukacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym celem projektu jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowanie działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem.

     Młody Asyż to kontynuacja procesu dialogu zapoczątkowanego już na Soborze Watykańskim II, prowadzonego podczas spotkań w Asyżu już od 1984 roku oraz twórczo rozwijanego przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II.

"Młodzi, bądźcie twórcami pokoju. Wy jesteście pełnoprawnymi budowniczymi tego wielkiego wspólnego dzieła (...) Idźcie drogami, na które Was wiedzie Wasz zmysł bezinteresowności, radości życia, dzielenia się z innymi" [Jan Paweł II, Orędzie na XII Światowy Dzień Pokoju, Watykan 1978 rok].

     Projekt przyczynia się do pobudzania inicjatyw wychowawczych w szkołach, promowania wśród młodzieży wartości uniwersalnych, a także umożliwia upowszechnianie dobrych praktyk wypracowanych przez uczestników projektu.

Najważniejszymi założeniami edukacyjnym projektu jest:
  • promocja wśród ludzi młodych działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie w imię tolerancji i poszanowania ludzkiej godności,
  • podkreślanie wspólnych płaszczyzn religijnych i kulturowych,
  • poznawanie podobieństw i różnic w porównywalnych obszarach kulturowych i religijnych.
     Wyróżnione za swe działania szkoły otrzymają certyfikat Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju, rok..., nagrody oraz możliwość umieszczenia zebranych materiałów tematycznych na oficjalnej stronie projektu Instytutu: Oblicza dialogu wraz z informacją o placówce oraz uczestnikach programu.

Zgłoszenia inicjatyw i zespołów uczniów szkół przyjmuje biuro Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie do 10 lutego każdego kolejnego roku szkolnego na podstawie karty zgłoszenia. Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać na adres: obliczadialogu@idmjp2.pl lub faksem: 12 619 87 87.

O szczegółach projektu oraz o nagrodach przewidzianych dla jego uczestników można przeczytać TUTAJ.

red.   

Źródło: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2015/01/20150127dmjp2_asyz/art.php