Na szlaku UNESCO z Mirkiem Koralikiem

(fot. Małopolska Organizacja Turystyczna)
1-09-2014

     Małopolska Organizacja Turystyczna pod koniec września rozpoczyna realizację projektu promocji Turystycznej Małopolski pod nazwą "UNESCO dla dzieci - podróże z Mirkiem Koralikiem po szlaku UNESCO w Małopolsce", który jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie z programu "Nasz Region-Nasza Szansa". Projekt jest skierowany dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i będzie polegał na przeprowadzaniu w szkołach podstawowych zawodów edukacyjnych, wykorzystując grę planszową - przygotowany przez MOT przewodnik edukacyjny szlakiem UNESCO przez Małopolskę.

     Z plecakiem, aparatem fotograficznym i uśmiechem na twarzy Mirek Koralik wyrusza w kolejną podróż po Małopolsce, a wraz z nim dzieci ze szkół podstawowych z różnych powiatów Małopolski. Tym razem bajkowa postać małego Małopolanina, stworzona kilka lat temu przez Małopolską Organizację Turystyczną, wraz z dziećmi odkrywać będzie skarby UNESCO w Małopolsce, za pośrednictwem wydanej przez MOT gry planszowej "Na szlaku UNESCO z Mirkiem Koralikiem". Projekt współfinansowany jest przez Województwo Małopolskie z programu "Małopolska Nasz Region, Nasza Szansa".

(fot. pl.wikipedia.org)
     Pracownicy Małopolskiej Organizacji Turystycznej odwiedzą wybrane szkoły podstawowe w różnych powiatach województwa i zaproszą uczniów z klas od I do III do wspólnej zabawy. Podczas gry, będącej przewodnikiem po szlaku UNESCO, dzieci odwiedzą wszystkie miejsca, w których znajdują się najcenniejsze, unikatowe w skali światowej, objęte szczególną ochroną zabytki Małopolski. Po wpisaniu w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa czterech drewnianych cerkwi: w Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych, Powroźniku i Owczarach oraz Kopalni Soli w Bochni i Zamku Żupnego w Wieliczce, jest ich aż czternaście!

     Gra składa się z rysunkowej planszy-mapy z ilustracjami zabytków i zaznaczonymi miejscowościami, w których się znajdują oraz kart z krótką, przystępną dla dzieci informacją o każdym z obiektów. Trasę, po której poruszać się będą gracze, stanowi sznur czerwonych korali, będących symbolem regionu i głównym elementem jej promocji. Po drodze do mety, oprócz poznawania atrakcji UNESCO, na dzieci czekają różne niespodzianki, typowe dla danego regionu Małopolski. Spotkanie z żubrem w Puszczy Niepołomickiej, przejażdżka na koniu huculskim czy wyprawa do bacówki po oscypka, to tylko niektóre z przygód, które mogą opóźnić lub przyspieszyć podróż.

     Małopolska Organizacja Turystyczna po raz kolejny promuje wśród dzieci walory turystyczne Małopolski, kształtując tożsamość regionalną, zachęcając do podróżowania i odkrywania skarbów regionu, w którym mieszkają. Projekt "UNESCO dla dzieci - podróże z Mirkiem Koralikiem po szlaku UNESCO w Małopolsce" jest kontynuacją realizowanych przez MOT przedsięwzięć pod nazwą "Bajkowa Małopolska", "Małopolskie Dreptusie", "Na wesołym małopolskim szlaku z Mirkiem Koralikiem" i "Małopolska - na zielonym szlaku z Mirkiem Koralikiem". W ramach tych projektów MOT wydał bajkę dla dzieci, przewodnik po Małopolsce pisany wierszem, mapę-kolorowankę i komiks. Pracownicy MOT odwiedzili wiele szkół i przedszkoli, prowadząc edukację poprzez zabawę, kształtując postawy związane z podróżowaniem i odkrywaniem Małopolski.

red.   

Źródło: Małopolska Organizacja Turystyczna

(fot. ikp)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/09/20140901mot_podroze/art.php