ZS Proszowice - Solidarna Szkoła

(fot. Sebastian Wypych)
Proszowice, 24-05-2014

     "Solidarność" - jakie są jej historia i współczesność? Co to jest solidarność i w czym się może przejawiać? Dlaczego solidarność jest tak ważna w życiu społecznym? Co to znaczy być współodpowiedzialnym za umacnianie demokracji? - na te pytania młodzi licealiści z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicząc w ogólnopolskim projekcie "Solidarna Szkoła".

     Program "Solidarna Szkoła" jest elementem ogólnopolskich obchodów 25 rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku, wspólnego projektu Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu "Archiwa Przełomu" 1989 - 1991 oraz działań podejmowanych przez Inicjatywę Razem 89. Program, który realizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej, ma na celu wypracowanie szkolnego modelu wychowania uczniów do współodpowiedzialności za umacnianie demokracji w Polsce i Europie, kształtowanie u uczniów tożsamości historycznej poprzez zaangażowanie ich w edukację solidarnościową oraz otwartą debatę na temat demokracji, kształtowanie u uczniów postawy solidarności oraz poczucia wspólnoty.

(fot. Sebastian Wypych)

     W ramach projektu młodzi licealiści z Proszowic, pod kierunkiem nauczycielki historii i wos - mgr Beaty Zapiór, zrealizowali szereg inicjatyw. Zadanie rozpoczęli od cyklu lekcji nt. powstania "Solidarności", transformacji ustrojowej i zasad demokracji. Przeprowadzili symulację obrad "Okrągłego Stołu" oraz klasową debatę pt. "Czy korupcja zagraża demokracji?". "Idee solidarności społecznej realizujemy na co dzień. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcjach charytatywnych na rzecz środowiska lokalnego. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy projekt społeczny "Szlachetna Paczka", współpracowaliśmy z Fundacją Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Przeprowadziliśmy zbiórki żywności na rzecz Caritas w Proszowicach. To są wspaniałe przykłady zaangażowania społecznego świadczące o wielkim sercu i empatii młodych ludzi" - wyjaśnia koordynator projektu Beata Zapiór.

     Uwieńczeniem całorocznej pracy była debata nt. "Co pozostało do dzisiaj z ideałów Solidarności?". Do wspólnej dyskusji uczniowie z klas drugich zaprosili: dr Jarosława Szarka, mgr Annę Zechenter - pracowników IPN Oddział w Krakowie; dr Bogdana Dobruckiego - historyka w Centrum Młodzieży w Krakowie, pracownika IPN; mgr Iwonę Latowską - działaczkę opozycyjną, założycielkę związku "Solidarność" w Proszowicach; ks. Antoniego Sokołowskiego - Proboszcza Parafii w Proszowicach, który ponad 20 lat spędził na misjach w Afryce oraz Pana Zbigniewa Wójcika - Starostę Powiatu Proszowickiego. Pytania zadawane przez młodzież były przemyślane i dotyczyły zarówno solidarności w wymiarze politycznym jak i społecznym. Goście z entuzjazmem opowiadali o swoim zaangażowaniu w działalność opozycji, emocjonalnie mówili o "Solidarności" i obradach "Okrągłego Stołu", a także o transformacji ustrojowej. W dyskusji często przewijały się słowa - Ojczyzna, Patriotyzm, Wolność - nadal ważne wartości dla współczesnej młodzieży.

(fot. Sebastian Wypych)

     Projekt licealistów z Proszowic został uznany za jedną z ciekawszych inicjatyw, a Zespół Szkół w Proszowicach ogłoszony najaktywniejszą szkołą programu "Solidarna Szkoła". 13 czerwca grupa naszych uczniów zaprezentuje swoje działania podczas uroczystej gali w Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Agnieszka Głowicka-Polkowska, Beata Zapiór   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/05/20140524zspr_solidarna/art.php