Okulicki wracał do kraju przez Wierzbno

pomnik poświęcony gen. Okulickiemu w Wierzbnie
(fot. UG Koniusza)
Wierzbno, 15-05-2014

     Zbliża się 70. rocznica wydarzeń z nocy z 21 na 22 maja 1944 r., kiedy to generał Leopold Okulicki z grupą "Cichociemnych" został zrzucony na teren Polski w miejscowości Wierzbno. Wylądował on na okolicznych polach.

     Generał Leopold Okulicki - późniejszy dowódca Armii Krajowej (ostatni), sądzony w procesie szesnastu dowódców Polski Podziemnej, po przebytym kursie spadochronowym wracał z narady z generałem Sosnkowskim z Londynu by walczyć o wolność Ojczyzny. Na terenie Wierzbna wyładował wraz z pięcioma innymi żołnierzami tzw. Cichociemnymi. Przybył aby wraz z nimi wspierać największa podziemną Armię w ówczesnej, okupowanej przez hitlerowców Europie, Armię Krajową.

     Przywieźli oni broń i amunicję dla Polskiego Ruchu Oporu. Zrzut przyjmowała placówka "Kłos" w Wierzbnie. Po wylądowaniu Generał i jego żołnierze zatrzymali się w gospodarstwie Fryderyka Marcińskiego w Szarbii (obecnie znajduje się tam izba pamięci poświęcona Generałowi). Następnie furmanką dostali się do najbliżej położonej stacji kolejowej i ruszyli w kierunku Warszawy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, co roku uroczyście obchodzone są rocznice lądowania generała.

Program uroczystości jakie będą odbywały się w Wierzbnie
18 maja br. (niedziela):

12:00 - zbiórka pod pomnikiem

12:15 - powitanie i przemówienia

12:30 - złożenie kwiatów

Jadwiga Koperczak - Wilk   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/05/20140515wierzbno/art.php