Ścieklec - badania naukowe

(fot. Zbigniew Pałetko)
(fot. Zbigniew Pałetko)
Radziemice, 13-05-2014

     Wielokrotnie na łamach Internetowego Kuriera Proszowickiego pisaliśmy na temat rzeki Ścieklec. Rzeka ta opisywana była również w pracy pt. "Radziemice zarys dziejów". Od roku 2011 rzeka ta jest przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez Małopolski Ośrodek Badawczy w Krakowie. Badania te koordynuje w ramach całego obszaru Polski Instytut Technologiczno - Przyrodniczy (ITP) w Falentach koło Warszawy. Jest to jednostka badawcza Resortu Ministerstwa Rolnictwa. Instytut ten pracuje na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz ich środowiska przyrodniczego. Jednym z wielu zagadnień, jakimi zajmuje się ITP jest: standaryzacja i monitoring przedsięwzięć środowiskowych, techniki rolniczej i rozwiązań infrastrukturalnych na rzecz bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

     Jest to program wieloletni na lata 2011 - 2015, podzielony na pięć etapów. Realizacja moni-toringu IV etapu badań w 2014 roku, prowadzonego na rzece Ścieklec w Radziemicach i w Opatkowicach obejmuje: pobór próbek wody z wytypowanych punktów monitoringu, zebra-nie danych, dotyczących stosowanych praktyk rolniczych, oraz na potrzeby sporządzenia bilansów składników nawozowych, analizy laboratoryjne próbek wody, przetworzenie i opracowanie danych, dotyczących stosowanych praktyk rolniczych i bilansów składników nawozowych za 2014 rok.

(fot. Zbigniew Pałetko)
     Na terenie powiatu proszowickiego badania prowadzone są przez pracowników Małopolskiego Ośrodka Badawczego w Krakowie a to: prof. nadzw. dr hab. inż. Antoniego Kuźniara i dr inż. Agnieszkę Kowalczyk. W pracy wykorzystują oni najnowszy sprzęt elektroniczny HH150 firmy At Delta-T Devices Ltd. (Wielka Brytania).

     Wymienieni naukowcy zajmują się również badaniami wilgotności objętościowej gleby w warstwie 20 - 30 cm, w obrębie rzeki Ścieklec, w następujących miejscowościach: Radziemice (na dwóch siedliskach), Polanowice, Piotrkowice Małe i Makocice (na dwóch siedliskach). W pracy wykorzystują najnowszy sprzęt elektroniczny. Badania próbek wody pobranej z Ścieklca prowadzone są w laboratorium chemicznym w Instytucie w Krakowie.

(fot. Zbigniew Pałetko)
     O wynikach badań - szczególnie dotyczących rzeki Ścieklec - będziemy w miarę szczegóło-wo informować na łamach IKP. Należy podkreślić dobrą współpracę Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Radziemic z prof. Antonim Kuźniarem i dr Agnieszkę Kowalczyk, pracownikami Małopolskiego Ośrodka Badawczego w Krakowie, prowadzącymi badania w Radziemicach na rzece Ścieklec i pomiarów wilgotności objętościowej gleby.

     Radziemice wzbogaca się o źródłowe i naukowe treści wielofunkcyjności agrosystemów, użytków rolnych oraz ochrony zasobów wodnych, jak również wyczerpujące wiadomości o Ścieklcu.

W najbliższym czasie zamieścimy artykuł pt. "Zarys monografii rzeki Ścieklec".

Zbigniew Pałetko   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/05/20140513scieklec/art.php