Szkice z dzieciństwa moich pradziadków

(fot. Zbigniew Paletko)
Radziemice, 5-05-2014

     Każdego roku w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława bpa m. w Radziemicach dzień 3 Maja obchodzony jest uroczyście. W tym roku uroczystość przebiegała niezwykle okazale, na którą złożyło się kilka okoliczności. Zapowiedziana wcześniej uroczystości rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. na którą licznie zgromadzili się parafianie, jak również wierni przybyli z okolicznych parafii. Mszę św. celebrował miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Mika.

     W homilii wspomniał o dniu 3 Maja, w którym to Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązał również do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     W dniu 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć kult Maryi, jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w Polsce sprawiedliwość społeczną.

     W uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe z Radziemic: Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Gminnego Zarządu Koła ZKRP i BWP. Młodzież przekazała dary: Beata Krzywonos - Flagę Narodową, jako oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa Polskiego; Kozera Katarzyna - Krzyż, jako symbol chrześcijański; Bartosz Śliwa - obraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski; Natalia Włudarz i Paweł Pabianczyk - chleb i wino.

(fot. Zbigniew Paletko)
     Od kilku lat niektóre środowiska w Polsce starają się zamienić święto Matki Bożej Królowej Polski w "majowy weekend" lub po prostu okazję do świeckich, upudrowanych uroczystości.

     Duże emocje sprawił występ Młodzieżowego Koła Teatralnego z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Radziemic. Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl pt. "Szkice z dzieciństwa moich pradziadków", ukazujący warunki życia mieszkańców wsi sprzed 80 laty na terenie Radziemickiej Doliny. Scenariusz opracowały dwie uczennice a to: Izabella Rolek i Julia Wilk, przedstawiający typową wiejską rodzinę z dawnych czasów. Bohaterami spektaklu są małżeństwo i ich czwórka dzieci, a także inni mieszkańcy wsi. Każdy z domowników ma swoje obowiązki dostosowane do wieku i umiejętności.

     Przedstawienie powstało pod opieką pani Katarzyny Duch. Aktorzy występowali ubrani są w stroje ludowe i posługiwali się językiem charakterystycznym dla tego okresu.

     Spektakl pt. "Szkice z dzieciństwa moich pradziadków", z Radziemic otrzymał pierwsze miejsce w eliminacjach dla powiatu miechowskiego i proszowickiego na Festiwalu Teatru Dzieci i Młodzieży "Bajdurek" organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, które odbyło się 2 kwietnia 2014 roku w Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Uzyskany tytuł laureata stał się zaproszeniem na finał, który odbędzie się 10-12 czerwca 2014 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. O szczegółach artystycznych osiągnięć uczniów Radziemickiego Gimnazjum napiszemy po 12 czerwca.

(fot. Zbigniew Paletko)
     Występującym młodym aktorom: Karolina Płaszewska (gospodyni), Olaf Tasak (gospodarz), Katarzyna Kocioł (Maryśka - córka), Paweł Pabiańczyk (Jóźko - syn), Natalia Pachoł (Baśka - córka), Magdalena Całek (Kaśka - córka), Klaudia Nowak (Bronka - sąsiadka), Piotr Kutela (Janek), Anna Wawrzeń (narrator), należy złożyć gratulacje, podziękowanie za włożony trud, życzyć, jak zawsze świetnej formy, żeby zawsze dążyli do spełniania swoich marzeń i żeby nie poddawali się w ich spełnianiu, cieszyli się każdym dniem. Prowadzącej zespół pani Katarzynie Duch życzymy inspiracji w życiu i weny twórczej.

Więcej zdjęć z obchodów 3 Maja w Radziemicach a także z innych miejscowości Ziemi Proszowskiej znajduje się TUTAJ - zapraszamy.

Zbigniew Pałetko   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/05/20140505pra/art.php