Niedziela Palmowa

(fot. czarna.rzeszow.opoka.org.pl)
Skalbmierz, 12-04-2014

     Wielki Tydzień i cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości bezpośrednio związanych z Wielkanocą, z obchodami Męki i Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczyna Niedziela Palmowa - ostatnia niedziela Wielkiego Postu, w Polsce nazywa także "Kwietną" lub "Wierzbną".

     Kościół święci w tym dniu triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na Święto Paschy. Najważniejszą uroczystością niedzieli Palmowej są procesje z palmami. Już w IV w. procesje te, jako pierwsi, obchodzili chrześcijanie jerozolimscy. Sam zaś obrzęd święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli palmowej w XI w.

     W całej Polsce, w Niedzielę Palmowa, we wszystkich kościołach święcimy palmy z uroczystymi procesjami. Palmy polskie najczęściej przypominają smukłe - pionowe bukiety różnej wysokości. Tradycyjne powinny się w nich znaleźć gałązki wierzbowe, o tej porze obsypane srebrzystymi, puszystymi baziami. Wierzba w naszej tradycji uważana jest za roślinę miłująca życie, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach, łatwo się przyjmuje, a ucięta, włożona do wody gałązka wierzbowa, szybko wypuszcza zielone listki. Do palm wkłada się także rośliny tzw. wiecznie zielone: gałązki tui, świerku, bukszpanu, borówek leśnych, cisu. Obecnie w całej Polsce bardzo popularne są tzw. palmy wileńskie, mające kształt kolorowych bukietów.

     W tradycji Kościoła palma symbolizuje zarówno męczeństwo, jak i triumf, a zatem mękę i także chwalebne zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palma - gałązka zielona, jest symbolem sił witalnych i życia, corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. W wielu domach poświęconą palmę, przyniesioną z kościoła wkłada się za święty obraz lub umieszcza nad drzwiami, by dom był obfity w błogosławieństwo Boże i chroniony od pożaru i wszelkiego zła.

Zachęcam do przygotowania własnych palm i uczestnictwa w procesjach niedzieli palmowej we własnych parafiach.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/04/20140412palmy/art.php