Sprawdzenie lub potwierdzenie predyspozycji zawodowych tylko w innowacyjnych Urzędach Pracy

 (fot. kluczdokariery.pl)
7-02-2014

     Obecnie synonimem tego, co rozwojowe jest przede wszystkim informatyzacja, która dotyka wszystkich sfer rzeczywistości. Informatyzacja wiąże się z postępem i usprawnieniem dotychczasowej koniunktury, czego odbiciem ma być rynek pracy, a zatem zatrudnienie, płaca i ceny.

     Śmiało trzeba zauważyć, iż rynek pracy modyfikuje się, a osoba pracująca nie może dokonać alienacji uciekając od nowości, bo sama może zmienić swój status na bezrobotny. Powrót do pracy może być trudniejszy niż się wydaje w momencie kiedy zostajemy w stanie takiego zawieszenia. Pracodawcy ograniczają budżety, a miejsce puste zostaje natychmiast uzupełnione - w tym wypadku o wykwalifikowanego pracownika.

     Najogólniej w ekonomii nie ma braku; "braki" zostają uzupełniane, a środki produkcji krążą, zmieniając swoje położenie. Jeśli nie my, to ktoś inny zasili szeregi firmy, w której mamy szanse pracować i rozwijać się. Co ważniejsze, rozwój nie jest tylko pojęciem o niewyraźnym znaczeniu - rozwój to wręcz warunek tego gdzie jesteśmy i gdzie będziemy przyszłości jako pracownicy. Wobec tego na nasz rozwój liczy też pracodawca. Bierność i zamknięcie się na to, co inne a czasem nie sprawdzone nie będzie postrzegane przez naszych kierowników pozytywnie. To my musimy wychodzić na przeciw innowacjom, które same z siebie będą się narzucać, czy tego chcemy czy nie. Rynek pracy zmienia się, zmieniają się zawody, zmianie ulega rozumienie "dobrego pracownika".

     Co do powyższego, koniecznym staje się wprowadzanie zmian, ale w taki sposób aby móc zmianom podołać i umiejętnie korzystać z wszelakich udogodnień.

     Jeśli jednak sytuacja nasza stała się na tyle poważna, że pracy nie mamy i znaleźć jej nie możemy pomocą służyć będzie Urząd Pracy, który ze swej instytucji winien wykazać inicjatywę po uprzedniej rejestracji. Przede wszystkim doradztwo zawodowe same służąc za przykład powinno wykazać się rozwojowym podejściem, bo tego oczekuje bezrobotny.

     Wielość innowacji i wprowadzanych nowinek technicznych pozwala usprawniać pracę i lepiej rozwiązywać problemy, a w tym wypadku lepiej scharakteryzować osobę bezrobotną. Tym samym tradycyjne modele stają się niekiedy niewystarczające. Wiodące stają się formy internetowe czyli tak zwane e-doradztwo zawodowe, które nie zastępuje doradcy, a jedynie usprawnia jego pracę. Pozwala zaoszczędzić czas, który można wykorzystać dla innych bezrobotnych. Urzędy wychodząc naprzeciw nowym rozwiązaniom same zyskują na opinii i prestiżu. Bezrobotny udający się po pomoc i radę do Urzędu sam dokona pozytywnej oceny po fachowym przyjęciu.

     Innowacyjność Urzędów polega ni mniej ni więcej na usprawnianiu dotychczasowego rytmu pracy i wykazywaniu swoich kwalifikacji, jakie dają nowoczesne narzędzia badawcze. Bezrobotny z kolei po wizycie w UP i fachowej poradzie uda się na spotkanie z przyszłym pracodawcą z optymizmem.

     Wielość narzędzi badawczych daje wybór, a dokonując konkretnego wyboru poszerzamy swoje horyzonty poznawcze i niekiedy merytoryczne. A zatem jeszcze raz należy podkreślić, że innowacyjność polega w Urzędach Pracy nie na zastąpieniu, wycofaniu tego co było dobre, ale na urozmaicaniu i wzbogacaniu zaplecza badawczego i poznawczego.

     Internetowe sposoby doradztwa wskazują na szybkość rozwiązań, łatwość dostępu, prestiż, automatyczność w kwestii wyników i nakierowania jednostki bezrobotnej w odpowiedni przedział rynku. Pozwalają na zmniejszenie błędu związanego ze stresem, jaki towarzyszy bezrobotnym wypełniającym tradycyjne formularze, gdyż internetowa forma daje możliwość wypełnienia określonego kwestionariusza nawet i w domowym zaciszu. Poza tym, tego typu innowacje są praktyczne pod względem zarządzania danymi, które będą dostępne systemowo dla bezrobotnego, ale i doradcy, który swoistą charakterystykę jednostki może udostępnić pracodawcy. Są one mobilne i mogą nawet stworzyć sieć informacyjną między urzędami.

Artur Mendrala   
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/02/20140207klucz_predyspozycje/art.php