Białoruś w 268. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki (1)

zrekonstruowany dworek rodziny Kościuszków w Kosowie Poleskim
(fot. zbiory autora)
szczególnie zasłużeni w propagowaniu tradycji T.Kościuszki, od lewej: prof. Leonid Nestorczuk, Nadjeżda Żuk - dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w powiecie kobryńskim, dr Marek Krześniak - przewodniczący Ogólnopolskiej Fundacji T.Kościuszki
(fot. zbiory autora)
Proszowice, 6-02-2014

     W dniu 4 lutego 2014 roku, w Kosowie Poleskim na Białorusi, w rekonstruowanym dworku rodziny Kościuszków, odbyła się uroczystość z okazji rocznicy urodzin, tego wielkiego syna Mereczowszczyzny. Wśród około stu uczestników, byli dyplomaci Szwajcarii, USA, Ukrainy, Polski, władz państwowych i organizacji społecznych, w tym z Polski.

     Wespół z Agnieszką Król z Niezwojowic, uczestniczyłem w tej uroczystości. Rozpoczęto ją od złożenia kwiatów pod granitowym głazem z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Uroczystość kontynuowano wewnątrz budynku, gdzie w ośmiu salach udokumentowana została pamięć o Naczelniku Insurekcji 1794 roku.

     Piszącemu sprawił radość widok eksponowanych miniatur kos z dedykacją, przekazanych Muzeum przez grono pedagogiczne i pracowników Zespołu Szkół im E.Godlewskiego. Podczas trwania uroczystości przekazałem Muzeum film Łukasza Pieczyraka pt. TADEUSZ KOŚCIUSZKO. Proszowice - Hebdów - Koniusza - Rzędowice - Racławice.

krajobraz okolicy dworku (fot. zbiory autora)
     Prezent przyjęty został z zadowoleniem i zaprezentowany uczestnikom uroczystości. Pani Dyrektor oświadczyła, że będzie on pokazywany zwiedzającym.

kosy, dar Zespołu Szkół im. E.Godlewskiego dla Muzeum
(fot. zbiory autora)
     Dworek Kościuszków, podobnie jak setki innych, ważnych dla polskiej kultury, uległ zniszczeniu. Ogromnym trudem prof. Leonida Nestorczuka i Przewodniczącej Wojewódzkiego Związku Pracowników Kultury i Kultury Fizycznej w Brześciu, Galiny Kryniec, posadowiono kamień, a później, po przeprowadzeniu prac archeologicznych i pozyskaniu środków finansowych z budżetu państwa oraz znaczącego wsparcia ambasady USA, oddano Muzeum dla zwiedzających w 2004 roku.

     Mocno na Białorusi bije serce kultury polskiej. Wyznaczają go nazwiska Kościuszki, Mickiewicza, Traugutta, Ordy, Ogińskiego i wielu, wielu innych...

     Znaczący procent obywateli Białorusi stanowią Polacy i ludzie którzy mają korzenie polskie. Białorusini są życzliwi Polakom. Żal min, że nasze państwo nie bierze wzoru np. z Izraela i nie umie wykształcić cyklu wycieczek młodzieży do miejsc, w których rodziła się kultura stanowiąca mocny fundament świadomości Polskości.

Henryk Pomykalski   

fot. zbiory autora
zdjęcia luty 2014   publikacja: 6-02-2014

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/02/20140206kosciuszko01/art.php