Żydzi w dawnym Skalbmierzu - nasi sąsiedzi

(fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)
Skalbmierz, 18-01-2014

     17 stycznia przypada w Polsce Dzień Judaizmu. W wigilię tego dnia w parafialnej kawiarence "Przystań" w Skalbmierzu odbyło się spotkanie poświęcone Żydom w dawnym Skalbmierzu. W Dzień Judaizmu winniśmy sięgać do korzeni naszej wiary i uświadamiać sobie na nowo w jaki sposób budować prawidłową relację między chrześcijanami a naszymi starszymi braćmi w wierze - Żydami - mówił ks. Marian Fatyga proboszcz parafii św. Jana w Chrzciciela w Skalbmierzu.

     Przybyli na spotkanie goście wysłuchali refleksji o idei Dnia Judaizmu, historii judaizmu oraz dyskutowano o obecności Żydów w przedwojennym Skalbmierzu. Zostało nadmienione, że ludność żydowska miała zakaz osiedlania się w Skalbmierzu. Z dawien dawna Skalbmierz był miastem biskupów krakowskich. Żydzi przyjeżdżali jedynie na targi.

     Pierwsi mieszkańcy pochodzenia żydowskiego, pojawili się w Skalbmierzu w końcu lat 90. XIX wieku. Przybyli oni głównie z pobliskich Działoszyc albo z Wolbromia. Głównie zajmowali się handlem lub pracą rzemieślniczą. We wrześniu 1942 roku naziści wywieźli Żydów ze Skalbmierza do obozu zagłady w Bełżcu.

     Zgromadzeni na spotkaniu dzielili się swoją wiedzą na temat religii, kultury, historii narodu żydowskiego. Został wspomniany jeden z Żydów Zwi Kanar ur. w 1931 roku, uratowany przed nazistami. Został światowej sławy aktorem, mimem, mającym w swoim dorobku wiele przedstawień artystycznych. Po wojnie odwiedził Skalbmierz. Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy wspominali osobiste relacje z Żydami w Skalbmierzu. Wyrażono troskę o odnowienie kirkutu cmentarza żydowskiego w Skalbmierzu.

"Znajomość kultury, tradycji Żydów i katolików zawsze do siebie przybliża i burzy wszelkiego rodzaju uprzedzenia" - mówił organizator spotkania, ks. Proboszcz Marian Fatyga. Uczestnicy spotkania podjęli decyzję, aby kontynuować spotkania między innymi przez wyjazd do świętokrzyskiego sztetla w Chmielniku.

Na koniec spotkania odmówiono modlitwę za zmarłych Żydów.

Informacje przekazał: ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2014/01/20140118skalb_zydzi/art.php