Mieszkańcy Polski południowej są najmniej zestresowani?

 (fot. nadesłane)
21-11-2013
     Jak wynika z najnowszego raportu "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013", mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego są najmniej zestresowanymi Polakami, chętnie szukają wsparcia u przyjaciół i bliskich oraz przodują w statystykach dotyczących regularnego wykonywania badań profilaktycznych.

     Zgodnie z definicją WHO "zdrowie to stan całkowitego dobrostanu, zarówno po stronie fizycznej, psychicznej jak i społecznej, nie jest to wyłącznie brak choroby lub brak dysfunkcji". Celem badania "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" jest wprowadzenie nowej definicji - tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako ogólne predyspozycje uwzględniające wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO oraz strategie dbania o własne samopoczucie. Jak do powyższych obszarów podchodzą mieszkańcy woj. małopolskiego i śląskiego?

     Wyniki badania wskazują na wysoką świadomość zdrowotną mieszkańców województwa małopolskiego i śląskiego. Niestety, często na wiedzy i świadomości się kończy. Ponad 80% mieszkańców obu województw jest przekonanych o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na organizm, tymczasem aż 36% na co dzień jej unika. Kontrasty nie są już tak duże w zakresie wykonywania badań. 43% respondentów z tego regionu potwierdza regularne wykonywanie badań profilaktycznych - tj. morfologii i poziomu cukru we krwi (niemal najwyższy wskaźnik w kraju), a badania ogólne regularnie wykonuje 46% z nich. Niepokojący może być fakt, iż w tym regionie najniższy odsetek respondentów stosuje się do wskazówek lekarza, jeśli chodzi o zalecaną dietę (40%).

     W badaniu, realizowanym w kwietniu i maju 2013 r., wzięła udział ogólnopolska próba ponad 1000 osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu i wielkości miejsca zamieszkania. Polacy zadeklarowali swoje przekonania dotyczące relacji z otoczeniem, nawyków żywieniowych, stosowania używek, zadowolenia z życia, sportu i rekreacji oraz stosowania leków, dzięki czemu badanie pozwoliło stworzyć kompletny obraz ich podejścia do zdrowia i wyłonić 8 różnych Stylów Zdrowia, charakterystycznych dla Polaków.

     Wyniki badania "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" pokazują, że w południowej Polsce zdecydowanie przeważa segment tzw. Poprawnych Optymistów, charakteryzujący się wysokim stopniem zainteresowania swoim zdrowiem - aż 25% mieszkańców. Dodatkowo jedynie 26% mieszkańców obu województw deklaruje, że odczuwa stres (co daje najniższy wynik w Polsce). W stresujących sytuacjach najmniej osób w porównaniu do innych regionów sięga po alkohol (4% respondentów), a oparcia zdecydowanie szuka w rodzinie i przyjaciołach (35% respondentów). Tylko 5% badanych w województwach śląskim i małopolskim odpowiedziało, że brakuje im wsparcia i czują się samotni, co również stanowi najniższy wynik w całym kraju. "Wśród danych z badania, na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców południowej Polski. Jeśli mieszkańcy małopolskiego i śląskiego poświęcą jeszcze odrobinę swojej uwagi zdrowiu i poznają charakteryzujący ich Styl Zdrowia, będzie to doskonały punkt wyjścia do przełamania ograniczeń i wykonania pierwszego kroku ku poprawie samopoczucia w każdym jego wymiarze." - komentuje psycholog, Maria Rotkiel.

     Intencją twórców raportu "USP zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" jest przede wszystkim zainspirowanie Polaków do głębszej refleksji nad zdrowiem oraz lepszego zrozumienia przekonań i zachowań nie tylko swoich, lecz także innych ludzi. Już od 20 listopada każdy może sprawdzić swój indywidualny Styl Zdrowia na www.StyleZdrowia.pl i dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu, a także o które z jego wymiarów powinien zadbać w szczególności.

red.   


Poniżej raport "USP Zdrowie - Style Zdrowia Polaków 2013" w formacie PDF.
 (fot. nadesłane)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_11_12/20131121zestresowani/art.php