Dzień tragiczny - Skalbmierz 5 sierpnia 1944

uroczystości kombatantów w Skalbmierzu 05-08-2010 (fot. Piotr Staniszewski)
Skalbmierz, 2-08-2013

     Czwartek 5 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Skalbmierza to najtragiczniejsze wspomnienie z dziejów tego miasta. O świcie niemieckie i ukraińskie oddziały zaczęły krwawą pacyfikację miejscowości. Ginęły dzieci, starcy, kobiety były gwałcone i także były zabijane.

     Od razu do walki przystąpiły oddziały polskiego podziemia, żołnierze Rzeczpospolitej Partyzanckiej (Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej). Trwający kilka godzin bój nie miał większych szans powodzenia, pomimo, że do walki włączały się napływające zewsząd nowe oddziały partyzantów, okupanci mieli jednak zbyt dużą przewagę liczebną i jak zwykle górowali nad obrońcami uzbrojeniem.

Godziny grozy Zygmunta Bieszczanina - okładka "tygryska" opisująca w sposób zbeletryzowany wydarzenia z 1944 roku
     Stało się jednak coś nieprzewidzianego, do walki włączyły się (na prośbę partyzantów) dwa radzieckie czołgi stacjonujące w tym czasie w Wiślicy. Nagłe uderzenie Rosjan od strony Sielca zaskoczył Niemców i zmusił ich do rejterady.

     Największą bitwę Rzeczpospolitej Partyzanckiej (Kazimiersko - Proszowickiej) wygrali Polacy. Jednak radość z odniesionego zwycięstwa mącił tragiczny bilans strat po stronie zwycięzców, zginęło 20 partyzantów i aż 80 osób cywilnych zostało zamordowanych.

     Niestety, Niemcy po ściągnięciu posiłków (ciężkiej broni pancernej) i dodatkowych oddziałów w następnym dniu odbili Skalbmierz z rąk Polaków. Zwycięstwo i późniejsza strata Skalbmierza były jednymi z ostatnich aktów Rzeczypospolitej Partyzanckiej, która przez paręnaście dni dała mieszkańcom tego Regionu WOLNOŚĆ.

O bohaterach tych dramatycznych wydarzeń mieszkańcy Skalbmierza, zawsze PAMIĘTAJĄ. Także w tym roku są organizowane uroczystości poświęcone wydarzeniom sprzed 69 lat.

Organizatorzy zapraszają na nie WSZYSTKICH!

Oto program tegorocznych obchodów Rocznicy Pacyfikacji Skalbmierza, które odbędą się 5 sierpnia br.:
  • 15.30 Zbiórka przed Domem Strażaka,
  • 15.45 Przemarsz i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji
  • 16.00 Msza święta w intencji Ojczyzny i Pomordowanych,
  • 17.00 przemarsz na cmentarz, składanie kwiatów.


Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_07_08/20130802skalb_pacyfikacja/art.php