Uroczystości Odpustowe i zakończenie obchodów Jubileuszowych w parafii Bobin

wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II (fot. archiwum parafii Bobin)
Bobin, 30-07-2013

     W 1613 roku, właściciel Bobina, Sebastian Lubomirski, zasłużony katolik, ufundował drewniany kościół, przywracając w ten sposób istnienie parafii katolickiej. Była ona bowiem od roku 1565 w rękach innowierców. Obecny więc rok mobilizował parafię do świętowania Jubileuszu 400-lecia jej przywrócenia.

     Ponieważ w Kościele powszechnym papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary to dla naszej parafii była szczególna okazja, żeby połączyć te uroczystości. Obchody Jubileuszu rozpoczęły się więc w październiku 2012 roku, a zakończyły Misjami i Odpustem patronki parafii, św. Anny, który w bieżącym roku przypadał 28 lipca. Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan dekretem z dnia 14 października 2012 r. udzielił specjalnego błogosławieństwa dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania i przeżycie tych uroczystości.

     Program obchodów Roku Jubileuszowego 400-lecia przywrócenia parafii współbrzmiał z wytycznymi Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która wyznacza program duszpasterski Kościoła w Polsce na poszczególne lata. Na rok 2012/2013 nosił on hasło: "Być solą ziemi. Kościół domem i szkołą komunii". Każdy miesiąc w naszym jubileuszowym programie miał swoją tematykę i hasło przewodnie podejmując zagadnienia życia chrześcijańskiego i bieżących spraw w świecie i Kościele. A zaproszeni duszpasterze: bp Kazimierz Gurda, kapłani: ks. Sławomir Sarek z Kurii Diecezjalnej, prof. Seminarium ks. dr Michał Olejarczyk, kapelan szpitala w Kielcach ks. Marceli Frączek, ks. Jan Stašak, proboszcz z Podolińca na Spiszu, profesorowie i studenci KUL: ks. dr hab. Witold Janocha, ks. Marcin Rokita i ks. Kordian Duda oraz ojcowie dominikanie z Krakowa, zachęcali do budowania komunii z Bogiem i komunii pomiędzy ludźmi, pomagając w formowaniu chrześcijańskich postaw.

banner jubileuszowy w kościele
(fot. archiwum parafii Bobin)
     Są w życiu daty, o których się pamięta, które wywołują wspomnienia, wobec których nie jest się obojętnym. Odzyskanie parafii z rąk Arian 400 lat temu i postawienie pierwszego kościoła na obecnym miejscu było ważnym wydarzeniem dla wówczas żyjących mieszkańców Bobina i sąsiednich miejscowości, jak i dalszych pokoleń związanych z tą parafią.

     Nasz parafialny jubileusz, to dowód, że poważnie traktujemy zobowiązanie: "Wiary ojców nie utracę - przodkom moim wstydu nie przyniosę". I jest to wyjątkowa okazja do pokazania, że ta wspólnota jest nadal żywa, że parafia to nie tylko budynek kościoła i ksiądz, ale wszyscy mieszkańcy parafii, że jesteśmy ludźmi wiary. Naśladujemy swoich rodziców, dziadków i pradziadków, którzy wiernie wytrwali w wierze katolickiej i nam ją przekazywali.

     Nie wstydzimy się tego, że jesteśmy z Bobina, wręcz przeciwnie, jesteśmy z tego dumni, i mamy liczne powody do dumy ze swego pochodzenia. Mamy też obowiązki wobec Kościoła i Ojczyzny: obowiązek podjęcia trudu zachowania i pielęgnowania dziedzictwa pozostawionego przez przodków, a także tworzenia nowej historii, którą pozostawimy w spadku przyszłym pokoleniom.

     Jubileusz to święto dziękczynienia. Dlatego miniony rok był dla nas wszystkich okresem świętowania. W poszczególne dni tego roku znaleźliśmy chwile na modlitwę uwielbienia dla Boga, był czas na składanie dziękczynienia ludziom, były momenty na zgłębianie bogatej historii miejsca, w którym żyjemy.

     W ramach obchodów jubileuszowych odbywało się wiele uroczystości: m. in. swój Jubileusz miały dzieci, chorzy, małżonkowie... Odbyliśmy autokarową pielgrzymkę do sanktuariów Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej, Tuchowie i Dębowcu oraz św. Stanisława bpa w Szczepanowie.

     W tym duchu Telewizja Krakowska w ramach programu "Parafia z sercem" przygotowała program o parafii Bobin pt. "Wiary ojców nie utracę, przodkom swoim wstydu nie przyniosę", który był już kilka razy emitowany w telewizji regionalnej. W piątek, 21 czerwca 2013 r. uczestniczyliśmy we Mszy św. o godz. 17.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach, transmitowanej przez TVP Kraków, gdzie otrzymaliśmy relikwie naszego wielkiego Rodaka - Papieża. Wreszcie momentem kulminacyjnym były Jubileuszowe Misje Parafialne prowadzone przez o. Kazimierza Głaza, redemptorystę z Tuchowa. A rozpoczęły się one "mocnym akordem", bo od wprowadzenia do kościoła relikwii bł. Jana Pawła II.

     Kustosz Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach, ks. inf. Jan Kabziński, odczytał najpierw dekret kard. Stanisława Dziwisza przyznający kościołowi w Bobinie cząstkę krwi papieża Polaka: "... praesentibus ostensam Nobis particulam ex sanguine Beati Joannis Pauli II in capsula examine facto autenticam declaramus eamque ubique fidelium venerationi exponi posse edicimus ...". Po czym przekazał je proboszczowi parafii ze słowami: "Niech on - jako wielki orędownik przed obliczem Boga Wszechmogącego - wspiera każdego, kto będzie się modlił w tej świątyni, niech oręduje za każdym kapłanem, osobą konsekrowaną, za każdą rodziną: ojcem, matką, dziećmi, dziadkami, za każdym chorym, cierpiącym, zagubionym i potrzebującym pomocy materialnej i duchowej, a także za dobroczyńcami tego kościoła. Przyjmij zatem w swoją kapłańską opiekę ten wspaniały dar...".

     Ks. proboszcz przyjął je ze słowami: "Pragnieniem naszych serc jest przyjąć, przechowywać i gorliwie czcić w naszym kościele parafialnym relikwie bł. papieża Jana Pawła II. Abyśmy wpatrując się w przykład jego życia wytrwale kroczyli śladami Pana i dążyli do doskonałości, do miary wielkości według pełni Chrystusa. Aby jego święte życie umacniało nas w dobrym życiu, jego słowa nas pouczały, a jego wstawiennictwo wypraszało nam Bożą opiekę".

     Ks. proboszcz z licznie zgromadzonymi parafianami podziękował wszystkim gościom uroczystości, a więc ks. inf. Kustoszowi Janowi Kabzińskiemu, dziekanowi dekanatu proszowskiego ks. kan. Antoniemu Sokołowskiemu, księżom rodakom: ks. kan. Tadeuszowi Nawrotowi, proboszczowi z Ustki i ks. Leszkowi Puchale, wikariuszowi w Kazimierzy Wlk, ojcu misjonarzowi i wszystkim kapłanom z dekanatu.

     Misje trwały 8 dni podczas których parafianie mieli okazję słuchać Bożego słowa, odnawiali przymierze z Chrystusem, pogłębiali swoją wiarę, uczestniczyli w sakramentach Eucharystii, pokuty i pojednania, namaszczenia chorych...

     W ostatnim uroczystym dniu odpustowym ku czci św. Anny, jako pamiątkę, wzniesiono krzyż misyjny, przy którym po adoracji, wszyscy złożyli przyrzeczenie wierności Chrystusowi. Sumę odpustową celebrował pasterz naszej kieleckiej diecezji JE Ks. Bp Kazimierz Ryczan. W kazaniu skierował on zachętę do wszystkich parafian i gości, którzy przybyli na uroczystości odpustowe, aby wpatrując się we wzór życia świętych Joachima i Anny oraz Świętej Rodziny tworzyli miłujące się rodziny i święte wspólnoty domowe. Mieszkanie, choćby było najnowocześniej urządzone, jeszcze nie jest domem. Dom to wspólnota ludzi. Tylko w domu jest przekazywana wiara i dobre obyczaje. Dlatego tak ważne w naszych czasach są rodzina i dom - podkreślał Ks. Bp.

     Zakończyły się w ten sposób uroczystości jubileuszowe, ale życie trwa dalej niosąc ze sobą troski i radości, ciężka pracę w polu i odpoczynek, cierpienie i wesele... Umocnieni duchem, odnowieni umysłem chcemy podejmować nasze zadania, misje zlecone nam przez Stwórcę. Oby nie brakło nam ducha wytrwałości i wierności, objawiających się w świadectwie życia. Obyśmy byli Bożą pszenicą, posianą w glebę świata, i wydającą plon stokrotny, solą ziemi i światłem świata. Zakończmy jednym zdaniem z Jubileuszowej Modlitwy:

Przyszłość zawierzamy Tobie, Panie, a po ludzku tym pokoleniom, które dziś przychodzą na świat i wchodzą w dorosłe życie. Pragniemy im też przekazać skarb wiary.

ks. Czesław Parkita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_07_08/20130730bob_zakonczenie/art.php