Otwarte Zabytki

(fot. otwartezabytki.pl)
(fot. GBP w Ostrowie)
Ostrów, 11-07-2013

     Pod koniec roku szkolnego w Bibliotece Publicznej w Ostrowie grupa młodzieży pod opieką p. Jolanty Szczesiul wzięła udział w spotkaniu warsztatowym "Otwarte Zabytki". Na początku prowadząca spotkanie bibliotekarka zapoznała uczestników z założeniami projektu. Następnie za pomocą strony Internetowej zaprezentowała portal "Otwarte Zabytki", aby wyposażyć uczestników w wiedzę i umiejętności potrzebne do współtworzenia bazy wiedzy o zabytkach.

     Zgodnie z ideą projektu warto pamiętać o tym, by przy jej tworzeniu korzystać z wiedzy osób dorosłych, rodziców, dziadków znających niekiedy interesujące historie związane z danymi zabytkami w środowisku lokalnym. Podczas prezentacji poruszone zostały takie tematy jak:
  • co to jest zabytek, czym jest otwarty zabytek?
  • co to jest crowdsourcing?
  • w jaki sposób można włączyć się w otwieranie zabytków?
  • skąd czerpać wiedzę i materiały do uzupełniania profilu wybranego zabytku?
  • jak działa serwis otwartezabytki.pl i jak z niego korzystać?
Okazało się, że bardzo ważnymi informacjami dla grupy uczestników było:
  • pozyskanie wiedzy na temat domeny publicznej
  • zaznajomienie się z licencją Creative Commons i zasadami jej przestrzegania
  • poznanie repozytoriów otwartych treści takich jak Wikipedia, You Tube, Flickr
     Na zakończenie prowadząca spotkanie odpowiadała na pytania uczestników, wśród których najwięcej było zapytań o korzyściach wynikających ze współtworzenia bazy danych o zabytkach. Widząc w większości pozytywny odbiór przekazywanych treści młodzież została zachęcona także do uczestnictwa w towarzystwie rodziców lub dziadków w Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego, które miały miejsce w dniach od 18 do 19 maja. W naszym regionie w ramach programu zorganizowano miejsca spotkań pod hasłem "Wejdź na szlak".

     Biblioteka Publiczna korzystając z propozycji Centrum Cyfrowego Projekt: Polska - uczestnictwa w projekcie "Otwarte Zabytki" zorganizowała w swojej placówce 2 spotkania, w których uczestniczyło łącznie 21 osób. Na ten cel Biblioteka otrzymała małe wsparcie finansowe oraz materiały promocyjne.

(fot. otwartezabytki.pl)
     Teraz wraz z grupą stałych, aktywnych uczestniczek z pierwszego spotkania będziemy w Bibliotece systematycznie uzupełniać bazę wiedzy o zabytkach na portalu "Otwarte Zabytki", a tym samym poznawać interesującą historię zabytkowych obiektów położonych w naszym powiecie proszowickim. Mamy też nadzieję, że spotkania z portalem "Otwarte Zabytki" będą pretekstem do innych naszych wspólnych aktywności z seniorami: organizowania spaceru po okolicy, zwiedzania, wyprawy malarskiej czy fotograficznej.

     Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu Patriotyzm Jutra z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012 - 2013 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą".

     Biblioteki Publiczne są predestynowane do podejmowania działań z zakresu nieformalnej edukacji obywatelskiej, są bowiem naturalnymi zasobami wiedzy działającymi z intencją na rzecz społeczeństwa lokalnego. Warto więc włączać się w różnorodne formy aktywności Bibliotek Publicznych proponujące sprzyjającą emancypacji ofertę uczenia się przez całe życie oraz bycia aktywnym w życiu publicznym.

Halina Rokita   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/redakcja/archiwum/2012_2013/2013_07_08/20130711otwarte_zabytki/art.php